• Teatrzyk :',,Samotny Bogacz''

• Nasze Przedszkolaki w miniony czwartek /29.09.22r./ w przystępny  sposób mogły zrozumieć stare przysłowie: "prawdziwych przyjaciół -  poznaje się w biedzie" .

Pojawiły się nawet łzy wzruszeń.....braw nie było końca!

• Uwaga Rodzice!

• Projekt ,,Zwiększenie jakości opieki przedszkolnej w Gminie Nowy Wiśnicz poprzez zatrudnienie asystenta dziecka ze specjalnymi potrzebami w przedszkolu ogólnodostępnym”

Gmina Nowy Wiśnicz pozyskała środki finansowe w wysokości 63.825,40 zł na realizację grantu „Zwiększenie jakości opieki przedszkolnej w Gminie Nowy Wiśnicz poprzez zatrudnienie asystenta dziecka ze specjalnymi potrzebami w przedszkolu ogólnodostępnym” w ramach projektu „Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – pilotaż” w ramach II. Osi Priorytetowej: Efektywne polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu grantowego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (nr POWR.02.10.00-00-1004/20-00).

W projekcie biorą udział dwa przedszkola z terenu naszej gminy: Przedszkole w Nowym Wiśniczu oraz Przedszkole w Starym Wiśniczu. Każde z przedszkoli zatrudniła Asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w skrócie ASPE), który obejmuje wsparciem dziecko mające specjalne potrzeby edukacyjne. Przez okres 10 miesięcy ASPE przy współpracy z rodzicami, nauczycielami, pedagogiem oraz psychologiem, będzie realizował i monitorował założone wcześniej cele i zadania.

Do zadań ASPE należy m.in. wsparcie dziecka podczas zajęć w celu zwiększania jego aktywności, pomoc w przemieszczaniu się i transporcie, pomoc w korzystaniu z materiałów i pomocy dydaktycznych, wsparcie w uzyskaniu jak największej samodzielności w przedszkolu, wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem dziecka w sytuacjach edukacyjno-wychowawczo – opiekuńczych, współpraca z rodziną, nauczycielami i wychowawcami oraz specjalistami, w przedszkolu, pracownikami administracji i obsługi przedszkola, pielęgniarką, innymi osobami, stosownie do potrzeb, w tym w zakresie przygotowania potrzebnego sprzętu i pomocy dydaktycznych dla dziecka.

Pozyskany grant przeznaczony jest wyłącznie na pokrycie kosztów wynagrodzenia osób zatrudnionych na stanowisku ASPE oraz obciążeń wynikających z umowy o pracę po stronie pracodawcy oraz pracownika, przez okres 10 miesięcy zatrudnienia w przedszkolu.

Celem projektu jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dzięki wypracowaniu standardu świadczenia usług asystenckich w przedszkolach i szkołach. Zebrane w trakcie projektu doświadczenia i przeprowadzone badania zostaną użyte do:

- przygotowania założeń prawnych oraz opisu kwalifikacji „asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami”

- wprowadzenia opisu kwalifikacji ASPE do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,

- opracowania zasady finansowania i organizacji pracy ASPE

- opracowania programu i scenariuszy szkoleń dla asystentów i kadry szkół zatrudniających ASPE

- przygotowania pierwszej grupy 640 ASPE do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Okres realizacji projektu to 22.06.2022 roku do 30.06.2023 roku.

Wartość projektu i wysokość dofinansowania wynosi 63.825,40 złote.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć w zakładce na stronie projektu: http://asystentspe.pl/

PARTNERSTWO REALIZUJĄCE PROJEKT
            Fundacja Edukacyjna ODITK
            Fundacja Fundusz Współpracy
            Stowarzyszenie Sztuka Włączania
            Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

• Dzień Kropki w Olchawie!!

• "Była sobie raz Kropeczka,

co niczego się nie bała.

Czasem była bardzo duża,

innym razem całkiem mała.

Nasza Kropka mała Psotka,

tylko psoty w głowie miała.

Dnia każdego zawsze, wszędzie,

wszystkich Kropka odwiedzała".

...z nagła zawitała również do grupy "Tygrysków" w Olchawie! 🤭

Biegała, skakała, po kątach się chowała 😯 i wciąż po cichu 🤫 ...uciekała!

🤔 a dzieci?

...no cóż, usilnie próbowały ją złapać na wszelkie możliwe sposoby 😄😅

• UWAGA RODZICE!!

• Prosimy o uważne -każdego dnia-skanowanie kart obecności Waszego dziecka w przedszkolu.Karta jest kartą dla Rodzica, nie dla dziecka, zeskanowanie jest łączone z pojedynczym dźwiękiem , który sygnalizuje czytnik.Wybicie dwóch dźwięków oznacza /przy wejściu do przedszkola/ ,że Wasze dziecko weszło do placówki i zaraz ją opuściło.Przypominamy: jedno przyłożenie karty do czytnika i jeden dźwięk- tak samo przy wyjściu.Każde drugie przyłożenie oznacza błąd.

Przy codziennym sprawdzaniu obecności Naszych Przedszkolaków wg. czytnika - obecność była nieprawidłowa. Prosimy o poważne potraktowanie KARTY OBECNOŚCI w przedszkolu Waszej Pociechy!!!

Z góry DZIĘKUJEMY!!!Mamy nadzieję, że październik nie przyniesie Nikomu niemiłej niespodzianki!!!