• Standardy ochrony Małoletnich

        •                                                        

          WERSJA  PEŁNA

           

           

           

          Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 3/2024

          Dyrektora Przedszkola w Nowym Wiśniczu

           z dnia 12.02.2024r.

           

           

           

          Standardy Ochrony Małoletnich

          w Przedszkolu w Nowym Wiśniczu

           

           

          Podstawy prawne:

           

           

          Wstęp

          Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Przedszkola w Nowym Wiśniczu jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik przedszkola traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik przedszkola, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.

          Młodzi ludzie, wychowankowie Przedszkola, wiele rozumieją, ale nie mają wystarczającego doświadczenia, aby nazywać swoje przeżycia i pragnienia. Ludzie starsi, rodzice, wychowawcy, nauczyciele, muszą pomagać młodszym dobrze doświadczać życia, umiejętnie wprowadzać ich w świat różnorakich doświadczeń, które wprowadzą młodych w horyzont dorosłych, który
          w przyszłości będą roztaczać przed młodszymi dla nich.

          Wprowadzenie i wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich ma na celu optymalne udaremnienie młodym doświadczania zła, które głęboko mogłoby wpisać się w ich sercach, raniąc serca bezpowrotnie. Jednocześnie stanowi realizację.

           

           

           

           

          Rozdział I

          Standardy Ochrony Małoletnich

           

          §1

          Standardy Ochrony Małoletnich, to cztery zasady, których przyjęcie i wdrożenie sprawi, że dana jednostka organizacyjna jest bezpieczna dla dzieci. Wdrożenie standardów oznacza, że każda zatrudniona osoba potrafi zidentyfikować sytuacje, w których bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone. Każdy pracownik wie także, jakie działania podjąć, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

           

          §2

          1. Standard I - podmiot ustanowił i wdrożył politykę ochrony dzieci przez krzywdzeniem, jest ona dostępna dla wszystkich pracowników przedszkola, a także dzieci oraz ich rodziców.
          2. Wskaźniki realizacji:

          a. Dokument Standardy Ochrony Małoletnich ustanowiony w Przedszkolu, zawierający wszystkie wymagane zapisy, został podpisany przez dyrektora.

          b. Oświadczenie o znajomości Standardów i zobowiązaniu do ich przestrzegania zostało podpisane przez wszystkich pracowników, a każda nowozatrudniona osoba jest zobowiązana do zapoznania się z obowiązującymi Standardami, co potwierdza podpisane oświadczenie.

           c. Wyznaczono osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Polityki – koordynatora, której rola, zadania oraz kwalifikacje są jasno określone. Podano do wiadomości pracowników, dzieci oraz opiekunów, kto jest tą osobą wraz z informacją, jak się z nią skontaktować.

          d. Tekst Standardów został opublikowany na stronie internetowej Przedszkola oraz jest dostępny w widocznym miejscu w placówce. Standardy są szeroko promowane wśród wszystkich pracowników, opiekunów i dzieci poprzez działania informacyjne oraz edukacyjne, dostosowane do poszczególnych grup odbiorców, np. opracowana jest wersja Standardów             w formie zrozumiałej dla dzieci.

           

          §3

          1. Standard II – Placówka monitoruje, uczy i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
          2. Wskaźniki realizacji:

          a. Zasady bezpiecznej rekrutacji zostały przyjęte w Przedszkolu i są stosowane w odniesieniu do każdego stanowiska wymagającego kontaktu z dziećmi.

          b. Zasady bezpiecznych relacji pracowników z dziećmi zostały przyjęte w Przedszkolu                          i udostępnione w postaci cyfrowej i papierowej.

          c. Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę w zakresie: rozpoznawania czynników ryzyka                    i symptomów krzywdzenia dzieci, prawnych aspektów ochrony dzieci, przemocy rówieśniczej, zapewniania bezpieczeństwa dzieciom i podejmowania działań profilaktycznych                                   i interwencyjnych.

          d. Przedszkole zapewnia opiekunom dostęp do danych kontaktowych placówek zapewniających pomoc i opiekę w trudnych sytuacjach życiowych oraz do przydatnych informacji dotyczących możliwości podnoszenia umiejętności wychowawczych i ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

           

          §4

          1. Standard III - W Przedszkolu funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
          2. Wskaźniki realizacji:

          a. Zarówno pracownicy, jak i dzieci wiedzą, do kogo należy skierować informację                                  o podejrzeniu krzywdzenia dziecka.

          b. Opracowano procedurę określającą krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony pracowników przedszkola, członków rodziny, rówieśników i osób trzecich.

          c. Wszyscy pracownicy mają dostęp do spisu instytucji i organizacji, które zajmują się

          interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum

          interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) wraz

          z danymi kontaktowymi.

          d. W widocznym miejscu w instytucji wyeksponowane są informacje na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji.

           

          §5

          1. Standard IV - Przedszkole monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.
          2. Wskaźniki realizacji:

          a. Wewnętrzne sprawozdanie z realizacji Standardów Ochrony Małoletnich w Przedszkolu jest opracowywane co dwa lata przez osobę odpowiedzialną za wdrażanie standardów.                                     W sprawozdaniu uwzględnione są głosy pracowników, dzieci i ich opiekunów.

          b. Sytuacje związane z zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci są poddawane analizie, a wnioski                 i rekomendacje zawarte są w sprawozdaniu.

          c. Na bazie sprawozdania aktualizowana jest strategia wdrażania Standardów Ochrony dzieci.

           

          Rozdział II.

          Słownik terminów

           

          §6

          1. Personel przedszkola - to każdy pracownik, czyli osoba zatrudniona oraz wolontariusz, praktykant i osoba odbywająca staż.
          2. Dziecko, małoletni - każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
          3. Opiekun dziecka - osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
          4. Zgoda opiekuna dziecka - oznacza zgodę co najmniej jednego z opiekunów dziecka.                                   W przypadku braku porozumienia między opiekunami dziecka należy poinformować opiekunów o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinno-opiekuńczy.
          5. Krzywdzenie dziecka - popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
          6. Koordynator ds. Standardów Ochrony - wyznaczony przez dyrektora placówki pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Standardów Ochrony w placówce.
          7. Dane osobowe dziecka - wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

           

          Rozdział III

          Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu

           

          §7

          1. Pracodawca dąży do jak najlepszej weryfikacji kwalifikacji kandydata, w tym jego stosunku do wartości podzielanych przez placówkę, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.
          2. Przedszkole dba, aby osoby w nim zatrudnione – zarówno pracownicy pedagogiczni, jak                                       i niepedagogiczni, w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia oraz wolontariusze, stażyści i praktykanci, posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz nie stanowiły dla nich zagrożenia.
          3. W każdym przypadku przedszkole musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez niego zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia, tj. imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
          4. Zgodnie z art. 21 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstwami na tle seksualnym pracodawca przed zawarciem umowy sprawdza kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (rejestr z dostępem ograniczonym) oraz w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie                     o wpisie w Rejestrze (dostęp: rps.ms.gov.pl, po założeniu profilu placówki). Sprawdzenie                         w rejestrze sprawców dokumentuje się wydrukiem informacji zwrotnej wygenerowanej                            z Rejestru, a figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata.
          5. Pracodawca jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej lub od innej osoby (wolontariusza, praktykanta i in.) przed dopuszczeniem do wykonywania czynności z małoletnimi w placówce, zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz                      w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. (Dz.U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600).
          6. Kandydat/kandydatka składa oświadczenia o posiadaniu przez niego/nią pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z praw publicznych, o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych zgodnie ze wzorem zawartym                   w załączniku nr 1.
          7. Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie przedkłada pracodawcy:
          1. informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację                       z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla                w/w celów;
          2.  pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania                     w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa.
          3. jeżeli mieszkała w innych państwach w ciągu 20 lat niż Rzeczypospolita Polska                                   i państwo obywatelstwa, informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
          1. Dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji                                                 o niekaralności i/lub nie prowadzi rejestru karnego oraz oświadczenia, że nie był(-a) w tym państwie prawomocnie skazany(-a).
          2. O zawieraniu oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia świadczy zawarta w ich treści klauzula „Jestem świadomy(-a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, która zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
          3. Oświadczenia, wydruki z rejestrów i zaświadczenia z KRK dołączane są do części A akt osobowych pracownika lub do dokumentacji wolontariusza/ praktykanta. W przypadku danych z Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat, wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze, wystarczającym jest wydruk strony internetowej, na której widnieje komunikat, że sprawdzana osoba nie figuruje w Rejestrze.
          4. Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się ze Standardami po zawarciu umowy                                o pracę, a fakt zapoznania się i przyjęcia do stosowania poświadcza złożeniem do akt osobowych oświadczenia o zapoznaniu się z dokumentem (załącznik nr 2).
          5. Wykonanie powyższych obowiązków nie jest wymagane przed dopuszczeniem rodzica/opiekuna prawnego lub osoby upoważnionej przez rodzica/opiekuna prawnego do działalności  związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub realizacją innych zainteresowań  przez małoletnich. Spotkanie odbywa się w obecności  wychowawcy/  nauczyciela za zgodą dyrektora szkoły.

          Rozdział IV.

          Procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego

          §8

          1. Krzywdzeniem jest każde zamierzone i niezamierzone działanie lub zaniechanie działania jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, które naruszają równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłócają ich optymalny                 rozwój. Wyróżnić można cztery formy krzywdzenia osoby małoletniej:

          1) Przemoc psychiczną;

          2) Przemoc fizyczną;

          3) Zaniedbywanie;

          4) Wykorzystywanie seksualne małoletniego.

          1. Pracownicy placówki zwracają szczególną uwagę na występowanie w zachowaniu małoletniego sygnałów świadczących o krzywdzeniu. Uwagę pracownika powinny zwrócić m.in. następujące zachowania:
          1. Dziecko ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, poparzenia, ugryzienia, złamania kości itp.), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić;
          2. Podawane przez dziecko wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp. Dziecko często je zmienia;
          3. Dziecko nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody;
          4. Dziecko wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;
          5. Dziecko boi się rodzica lub opiekuna;
          6. Dziecko boi się powrotu do domu;
          7. Dziecko jest bierne, wycofane, uległe, przestraszone;
          8. Dziecko cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp., które mogą mieć charakter psychosomatyczny;
          9. Nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania dziecka.

           

          §9

          1. Pracownik, po zidentyfikowaniu ryzyka krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego przez dorosłego, rodziców dziecka, innego małoletniego lub pozyskaniu takiej informacji od innych osób, rodziców, w tym rodziców małoletniego, niezwłocznie interweniuje i zatrzymuje krzywdzenie, następnie informuje o tym dyrektora, koordynatora i wychowawcę oraz sporządza protokół interwencji stanowiący załącznik nr 3 do Standardów.
          2. W związku z podejrzeniem ryzyka krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego przez pracownika przedszkola, dyrektor lub koordynator niezwłocznie izoluje małoletniego od potencjalnego sprawcy, zawiadamia policję i podejmuje dodatkowe kroki jako pracodawca (zgodne z Kartą Nauczyciela, Kodeksem pracy, ogólnymi przepisami prawa).
          3. W każdym z przytoczonych przypadków małoletni zostaje niezwłocznie otoczony opieką                            i wsparciem psychologa, wychowawcy oddziału i innych specjalistów wg potrzeb. 
            W przypadku dziecka nie komunikującego się werbalnie, koordynator, wychowawca lub pracownik, który wszczął procedurę interwencji – powiadamia nauczyciela specjalistę, stosującego np. komunikację alternatywną lub zespół nauczycieli i specjalistów pracujących                z uczniem.
          4. Koordynator zawiadamia rodziców o incydencie, informuje o stanie małoletniego np. konieczności interwencji medycznej (badania lekarskiego) oraz o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy wobec małoletniego.
          5. W przypadku podejrzenia, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, pracownik niezwłocznie informuje odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 997, 999, a następnie informuje koordynatora, dyrektora i rodziców oraz uzupełnia protokół interwencji stanowiący załącznik nr 3 do Standardów.
          6. Kolejne kroki postępowania w tej sytuacji leżą w kompetencjach ww. instytucji. Przedszkole obejmuje małoletniego i jego rodziców pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
          7. Po ustaleniu, że problem krzywdzenia nie wymaga sięgnięcia po środki represji karnej wobec rodziny i izolowania od niej dziecka oraz że nie zachodzi zagrożenie zdrowia lub życia małoletniego, koordynator, w porozumieniu z dyrektorem, organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego w obecności: koordynatora, wychowawcy, psychologa i pracownika, który zgłosił incydent. Podczas spotkania zostają określone sposoby wsparcia i reagowania z uwagi na sytuację małoletniego. Ze spotkania sporządza się notatkę.
          8. Dyrektor powołuje zespół interwencyjny. W skład zespołu wchodzą:
          1. koordynator,
          2. wychowawca/pedagog/psycholog,
          3. osoba zgłaszająca krzywdzenie.
          1. Zespół interwencyjny sporządza:
          1. opis sytuacji przedszkolnej i rodzinnej małoletniego na podstawie rozmów z dzieckiem, dyrektorem, nauczycielami, wychowawcami, psychologiem, rodzicami/ opiekunami lub innych informacji uzyskanych przez członków zespołu;
          2.    plan pomocy dziecku na podstawie w/w opisu.
          1. Plan pomocy dziecku zawiera w szczególności:
          1. działania podjęte przez placówkę, w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
          2. rodzaj wsparcia oferowanego dziecku;
          3. skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
          1. Po poinformowaniu rodziców o zaistniałej sytuacji, jeżeli istnieje taka potrzeba, dyrektor przedszkola składa wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rodzinnego lub przesyła formularz „Niebieska Karta- A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego. Procedura Niebieskiej Karty stanowi załącznik nr 8 do Standardów.
          2. W przypadku, gdy źródłem krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia są rodzice, koordynator            i dyrektor, jeżeli zachodzi taka potrzeba, po ocenie sytuacji, powiadamia niezwłocznie właściwe instytucje i organy (policję, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej, przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego, który wdraża procedurę Niebieskiej Karty).
          3. Koordynator we współpracy z zespołem nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim przygotowują propozycję objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną, także we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, w tym poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub specjalistyczną, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
          4. Jeżeli rodzice odmawiają współpracy lub odmawiają podjęcia działań proponowanych przez przedszkole, mimo trudnej sytuacji małoletniego, koordynator lub dyrektor składa niezwłocznie zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do policji, prokuratury lub wniosek o wgląd w sytuację dziecka do sądu rodzinnego, nawiązuje współpracę z pomocą społeczną oraz obejmuje małoletniego pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
          5. W przypadku stwierdzonej przez nauczyciela przemocy rówieśniczej, innych zachowań ryzykownych ze strony małoletnich, pomocą psychologiczno-pedagogiczną i wsparciem należy objąć również dzieci będące jej inicjatorami, biorąc pod uwagę ewentualną potrzebę współpracy w tym zakresie z instytucjami zewnętrznymi, w tym poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, a także dzieci, które były ewentualnymi świadkami zdarzenia.
          6. W sytuacji, gdy rodzice dziecka, będącego inicjatorem przemocy i innych zachowań ryzykownych powtarzających się, nie podejmują współpracy z przedszkolem, dyrektor lub koordynator, po ocenie stopnia zagrożenia, zawiadamia właściwe instytucje (policję, sąd rodzinny, pomoc społeczną) oraz informują o możliwości konsekwencji w postaci skreślenia z listy przedszkolaków.

           

          Rozdział V.

          Zasady ochrony danych osobowych dziecka

           

          §10

          1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
          2. Pracownik przedszkola ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczania danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
          3. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
          4. Pracownik przedszkola jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka                  i udostępniania tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego, powołanego w trybie ustawy z 22 czerwca 2023 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
          5. Pracownik przedszkola nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego rodzicach/ opiekunach.
          6. Pracownik przedszkola nie może udzielać informacji dotyczących sprawy dziecka lub jego rodziców/ opiekunów mediom, nawet wówczas, gdy jest przeświadczony, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.
          7. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia przedszkola. Decyzję w sprawie udostępniania pomieszczenia podejmuje dyrektor.
          8. Wybrane pomieszczenie przedszkola, w celu realizacji materiału medialnego, jest utrwalane w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających tam osób.

           

          Rozdział VI.

          Zasady ochrony wizerunku dziecka

           

          §11

          1. Przedszkole przestrzega i monitoruje przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych małoletnich.
          2. Wymagana jest pisemna zgoda rodziców małoletnich na robienie/publikowanie zdjęć, nagrań. W miarę możliwości fotografowane są grupy dzieci a nie pojedyncze osoby. Wzór zgody stanowi załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich.
          3. W przypadku podejrzenia niewłaściwego rozpowszechniania wizerunku, danych osobowych, w tym danych wrażliwych, dyrektor niezwłocznie rejestruje i zgłasza zdarzenie Inspektorowi Ochrony Danych.
          4. Zdjęcia oraz nagrania nie są podpisywane informacjami identyfikującymi dziecko z imienia                   i nazwiska.
          5. Wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciu/ nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja zdjęcia, nagrania nie jest dla dziecka poniżająca, ośmieszająca ani nie ukazuje go w negatywnym kontekście.
          6. Pracownikowi przedszkola nie wolno umożliwić przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) bez pisemnej zgody rodzica/ opiekuna dziecka).
          7. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, np. impreza przedszkolna, bez wyraźnego oznakowania (opisu) identyfikującego konkretne dziecko, zgoda opiekunów na utrwalenie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
          8. Przedszkole nie publikuje zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawuje już opieki, ale są one przechowywane w archiwum strony internetowej przedszkola.

           

          §12

          1. W sytuacjach, w których rodzice/ opiekunowie lub widzowie przedszkolnych wydarzeń lub uroczystości rejestrują wizerunki dzieci do prywatnego użytku, informujemy na początku każdego z tych wydarzeń o tym, że:
          1. Wykorzystanie, przetwarzanie i publikowanie zdjęć, nagrań zawierających wizerunki dzieci i osób dorosłych wymaga udzielenia zgody przez te osoby, w przypadku dzieci- przez ich rodziców/ opiekunów prawnych.
          2. Zdjęcia lub nagrania zawierające wizerunki dzieci nie powinny być udostępniane                                w mediach społecznościowych ani na serwisach otwartych, chyba, że rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci wyrażą na to zgodę.
          3. Przed publikacją zdjęcia/ nagrania online zawsze warto sprawdzić ustawienia prywatności, aby upewnić się, kto będzie mógł uzyskać dostęp do wizerunku dziecka.

           

          Rozdział VII.

          Zasady zapewniające bezpieczne relacje między dzieckiem a personelem. Zachowania niedozwolone wobec dzieci

           

          §13

          1. Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem. Pracownicy mają obowiązek zapewnić dzieciom bezpieczne warunki pobytu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, stażystów, praktykantów i wolontariuszy.
          2. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między dzieckiem a personelem:
          1. Pracownicy powinni być odpowiednio przygotowani do pracy z dziećmi. Powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, a także być pod stałą kontrolą.
          2. Relacje między pracownikami a dziećmi powinny być oparte na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i akceptacji. Pracownicy powinni być cierpliwi, wyrozumiali i potrafiący słuchać dzieci.
          3. Pracownicy powinni znać potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci. Powinni potrafić odpowiednio dostosować swoją opiekę do wieku i indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
          4. Pracownicy powinni być otwarci na współpracę z rodzicami. Powinni regularnie informować rodziców o przebiegu pobytu dziecka w przedszkolu.
          5. Pracownicy przedszkola powinni reagować w sposób adekwatny do sytuacji                                                           i możliwości psychofizycznych dziecka, dostosowując poziom komunikacji do dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnego.
          6. Pracownicy powinni równo traktować dzieci bez względu na płeć, niepełnosprawność, status społeczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
          7. Fizyczny kontakt z dzieckiem jest możliwy tylko jako odpowiedź na jego realne potrzeby w danym momencie (np. płacz w okresie adaptacji, lęk separacyjny, pomoc w korzystaniu                       z toalety, zachowania agresywne lub autogresywne itp.) z uwzględnieniem jego wieku, płci, kontekstu kulturowego i sytuacyjnego.
          8. Kontakt fizyczny z dzieckiem nie powinien być niejawny bądź ukrywany, wiązać się                                         z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.

          3. Zachowania niedozwolone wobec dzieci:

          1) Zabrania się stosowania przemocy fizycznej w tym:

          1. bicia, kopania
          2. szarpania, popychania
          3. policzkowania i innych czynów wskazujących na przemoc fizyczną wobec dziecka.

          2)  Zabrania się stosowania przemocy psychicznej, w tym:

          1. zastraszania, grożenia,
          2. wyzywania, przeklinania,
          3. poniżania, szydzenia, wyśmiewania,
          4. wywoływania poczucia winy,
          5. etykietowania i innych czynów wskazujących na przemoc psychiczną wobec dziecka.

          3) Zabrania się stosowania przemocy seksualnej, w tym:

          1. zmuszania do zachowań o podłożu seksualnym,
          2.  składania propozycji o nieodpowiednim charakterze, kierowanie do dziecka seksualnych komentarzy, żartów, gestów oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych                                   i pornograficznych.

          4)Zabrania się innych zachowań niedozwolonych, w tym:

          1. niszczenia rzeczy osobistych,
          2. zabierania rzeczy osobistych, z wyjątkiem sytuacji w których te przedmioty stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka,
          3. pozostawienia bez opieki,
          4. zmuszania do jedzenia,
          5. nienależytej uwagi i braku gotowości do natychmiastowej interwencji podczas zabaw                w przedszkolu, na placu zabaw, podczas wycieczek, spacerów itp.
          6. faworyzowania dzieci,
          7. udawania walki z dziećmi, brutalnych zabaw fizycznych,
          8. utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych pracownika,
          9. proponowania dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji psychoaktywnych itp.

          4. Złamanie wymienionych zasad jest podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej.

          5. W związku z dostrzeżeniem czynników ryzyka pracownik niezwłocznie informuje dyrektora, koordynatora, rodziców i zostaje wdrożona Procedura podejmowania interwencji w sytuacji krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.

           

          Rozdział VIII

          Wymogi zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi

           

          §14

          1. Małoletni traktują się nawzajem z szacunkiem oraz uwzględniają we wzajemnych kontaktach swoją godność i potrzeby. Standardem jest tworzenie atmosfery życia przedszkolnego, które promuje tolerancję i poczucie odpowiedzialności za swoje zachowanie.
          2. Dzieci angażowane są w działania, w których mają możliwość aktywnego uczestniczenia, podejmowania współdziałania i rozwijania podejścia zespołowego, w tym kształtującego pozytywne relacje pomiędzy nimi oraz dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
          3. Dzieci mają obowiązek przestrzegania ogólnie obowiązujących norm zachowania i zasad.
          4. Kontakty pomiędzy dziećmi cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, np.: stosowanie zwrotów grzecznościowych, poprawny i wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji.
          5. Dzieci okazują zrozumienie dla trudności innych, nie wyśmiewają ich, nie krytykują.
          6. Dzieci nie mają prawa stosować, z jakiegokolwiek powodu, agresji fizycznej, psychicznej, słownej oraz przemocy wobec innych.
          7. Dzieci nie mają prawa korzystać na terenie przedszkola z telefonów komórkowych (w tym smartfonów, urządzeń typu smartwatch)  oraz innych urządzeń elektronicznych (tabletów, odtwarzaczy muzyki, dyktafonów, kamer, aparatów cyfrowych, słuchawek, itp.) oraz nagrywać pracowników przedszkola oraz inne dzieci.

           

           

           

           

          §15

          1. Procedura reagowania i działań w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi:

          1) Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.

          2) Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu  zatrzymanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich, jeżeli zachodzi taka potrzeba we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.

          3) Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.

          4) Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego, zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.

          5) W przypadku braku współpracy rodziców ucznia podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego ze szkołą - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego) oraz informuje o możliwości konsekwencji w postaci skreślenia z list przedszkolaków.

          6) Przedszkole prowadzi działania wychowawczo-profilaktyczne, w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.

           

           

          Rozdział IX

          Zasady dostępu dzieci do Internetu oraz ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami

           

          §16

          1. Obowiązkiem prawnym przedszkola jest takie wykorzystanie sieci, które będzie adekwatne do poziomu dojrzałości poznawczej i emocjonalno- społecznej małoletnich oraz nie będzie im szkodzić ani zagrażać ich rozwojowi psychofizycznemu. Do potencjalnych zagrożeń płynących z użytkowania sieci należy zaliczyć:
          1. dostęp do treści niezgodnych z celami wychowania i edukacji (narkotyki, przemoc, pornografia, hazard),
          2. działalność innych użytkowników zagrażających dobru małoletniego.
          1. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu:
          1. Małoletni nie mają możliwości samodzielnego korzystania z infrastruktury sieciowej przedszkola.
          2. Na wszystkich urządzeniach z dostępem do Internetu na terenie przedszkola jest zainstalowane oraz systematycznie uaktualniane oprogramowanie antywirusowe, antyspamowe i firewall.
          3. Pracownicy przedszkola posiadają indywidualny login i hasło, umożliwiające korzystanie ze sprzętów elektronicznych na terenie placówki. Pracownicy zachowują login i hasło w tajemnicy.
          4. Rodzice są informowani o potencjalnym zagrożeniu szkodliwymi treściami pochodzącymi                 z Internetu, w przypadku niekontrolowanego dostępu dziecka do Internetu w domu.
          5. W przedszkolu uczy się rodziców zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu przez dzieci poprzez dostarczanie ulotek, informacji na tablicy ogłoszeń, informacji podawanych na zebraniach grupowych i w rozmowach indywidualnych.
          6. Dzieci pięcioletnie, sześcioletnie na miarę ich możliwości są zapoznawane z tematyką bezpiecznego korzystania z sieci w formie zabawowej.

           

          Rozdział X

          Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym

          Standardów Ochrony Małoletnich do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania

           

          §17

          1. Dokumentacja składająca się na standardy ochrony małoletnich jest dostępna na

          stronie internetowej placówki oraz w wersji papierowej w przedszkolu.

          1. Wersja skrócona Standardów dostępna jest na tablicy ogłoszeń oraz w gabinecie dyrektora.
          2. Rodzice/opiekunowie prawni małoletnich są informowani o adresie strony internetowej placówki podczas zapisywania dziecka do przedszkola oraz w czasie spotkań z personelem placówki. Informacje o zasadach i sposobie udostępniania Standardów umieszczone są również na tablicy ogłoszeń.
          3. Rodzice/opiekunowie dzieci zapoznawani są ze Standardami podczas zebrań z rodzicami, każdorazowo na początku roku szkolnego. Zapoznanie się z wyżej wymienionymi dokumentami każda osoba potwierdza swoim podpisem, złożonym na liście obecności lub na oświadczeniu dostarczonym do wychowawcy w przypadku nieobecności rodzica na spotkaniu.
          4. Dzieci zapoznawane są ze Standardami podczas jednych z zajęć z wychowawcą realizowanych we wrześniu każdego roku.
          5. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli świadomi standardów ochrony dzieci. Dzięki temu będą mogli aktywnie uczestniczyć w ochronie bezpieczeństwa i dobrobytu swoich dzieci.

           

          Rozdział XI

          Zasady określające zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie

          personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady

          przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności

           

          §18

          1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest dyrektor placówki. Dyrektor może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę – koordynatora, do przygotowania personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wzór upoważnienia został określony w załączniku nr 7

           do niniejszej procedury.

          1. Osoba upoważniona przez dyrektora, musi posiadać niezbędną wiedzę pozwalającą na przeprowadzenie szkoleń pracowników placówki, obejmujących następujące zagadnienia:

          1) rozpoznawanie symptomów krzywdzenia małoletnich;

          2) procedury interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia małoletnich;

          3) odpowiedzialność prawna pracowników placówki, zobowiązanych do podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia krzywdzenia małoletnich;

          4) stosowanie procedur „Niebieskiej Karty”.

          1. Szkolenia, o których mowa w ust. 2, są organizowane raz w roku, w terminie wskazanym przez dyrektora.
          2. Osoba upoważniona przez dyrektora zapoznaje pracowników ze standardami ochrony małoletnich oraz odbiera od każdego zatrudnionego pracownika oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich, obowiązującymi w placówce. Wzór oświadczenia pracownika został określony w załączniku nr 2 do niniejszej procedury.
          3. Pracownicy nowo zatrudnieni w placówce są zapoznawani ze standardami w pierwszym tygodniu pracy i w tym czasie jest od nich odbierane oświadczenie, o którym mowa w ust. 4.
          4. Osoba upoważniona przez dyrektora – koordynator, jest odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia. Prowadzi Rejestr Interwencji i zgłoszeń zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku nr 5 do niniejszej procedury.
          5. Koordynator przeprowadza wśród pracowników placówki raz na 2 lata, ankietę monitorującą poziom Realizacji Standardów, dokonuje opracowania wyników ankiety i sporządza raport                  z monitorowania. Ankieta stanowi załącznik nr 6 do niniejszej procedury.
          6. Monitoring i ewaluacja Standardów, prowadzona jest w oparciu o analizę dokumentacji wewnętrznej i korespondencji międzyinstytucjonalnej, przepisów prawa, obserwację, analizę ilościową i jakościową zgłoszeń, badania ankietowe, diagnozę czynników ryzyka i chroniących i konsultacje z organami przedszkola.

          Rozdział XII

          Przepisy końcowe

          §19

          1. Standardy Ochrony Małoletnich w Przedszkolu w Nowym Wiśniczu wchodzą w życie z dniem 15.02.2024 roku.
          2. Opracowane „Standardy ochrony małoletnich” zamieszczone są na stronie internetowej przedszkola w wersji zupełnej, skróconej z uwzględnieniem dostępności dla osób 
            z niepełnosprawnościami.
          1. Wersja obrazkowa dla małoletnich jest udostępniona na tablicy ogłoszeń  w wyznaczonych miejscach przedszkola.
          2. Wersja dla małoletnich słabowidzących – zawiera treści przedstawione w formie powiększonej, zgodnej z dostosowaniem: czcionka Arial lub Calibri, rozmiar 14, kolor czarny 100% nasycenia. Umieszczona jest w wyznaczonym miejscu przedszkola.
          3. Wersja dla małoletnich niepełnosprawnych ruchowo – znajduje się w miejscu dostępnym, wolnym od barier architektonicznych.
          1. Ogłoszenie następuje poprzez udostępnienie pisemnej wersji dokumentu w miejscu ogłoszeń dla prawników oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej przedszkola www.przedszkolenowywisnicz.edupage.org w zakładce Dokumenty Przedszkola.

          ………………………………………………………….

          (podpis dyrektora Przedszkola)

           

           

          Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony

           

           

           

           

           

          Nowy Wiśnicz, dn.:……………….

          Oświadczenie

           

           

          Ja, ……………………………………………………………..………, nr PESEL …………………………………

          PROCEDURY POSTĘPOWANIA

          oświadczam, że posiadam pełną zdolność do czynności prawnych, korzystam z praw publicznych, nie byłam(-em) skazana(-y) za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej                    i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego oraz nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.                                     Nie zostałam(-em) skazana(-y) prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne.

           

          Jestem świadoma(-y) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

           

           

           

          …………………………………………

                      (podpis)

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony

           

           

           

           

           

           

           

          Oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich

           

          Ja niżej podpisany(-a) oświadczam, że zapoznałem(-łam) się z dokumentacją wchodzącą w skład Standardów Ochrony Małoletnich obowiązującą w Przedszkolu                        w Nowym Wiśniczu i przyjmuję ją do realizacji.

           

           

           

          ………………………………………….……….

          (data, podpis)

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony

          PROTOKÓŁ INTERWENCJI

          Data i miejsce sporządzenia dokumentu

           

          Małoletni, wobec którego zachodzi podejrzenie krzywdzenia lub krzywdzenie

           

          Osoba stwierdzająca wystąpienie podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenie małoletniego

           

          Osoba/osoby podejrzane o krzywdzenie lub krzywdzące małoletniego

           

          Opis rodzaju krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego

           

          Osoby i instytucje, które zostały powiadomione, w tym formy interwencji m.in.: powiadomienie pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego, uruchomienie procedury Niebieskie Karty)

           

          Data i opis udzielonej pomocy, formy otoczenia opieką małoletniego bezpośrednio po stwierdzeniu lub podejrzeniu incydentu, w tym we współpracy z koordynatorem, wychowawcą i nauczycielami specjalistami (psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym wg potrzeb małoletniego), informacje o ewentualnym powiadomieniu pogotowia, policji, stwierdzeniu konieczności badania lekarskiego

           

          Informacja ze spotkania z rodzicami

           

          Zaplanowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna (małoletniemu, jego rodzicom, innym dzieciom – jeżeli byli np. świadkami incydentu) zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z dzieckiem , w tym we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, informacja o zgodnie rodziców na udzielanie ww. formy pomocy małoletniemu. Działania w przypadku braku współpracy ze strony rodziców

           

          Informacje na temat efektów podjętych interwencji, w tym we współpracy z instytucjami zewnętrznymi oraz pomocy udzielonej uczniowi przez jednostkę (dokumentację pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym efektywność jej udzielania należy przechowywać w indywidualnej teczce dziecka)

           

          Imiona i nazwiska oraz czytelne podpisy osób sporządzających protokół

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony

           

           

                                                                                                   Nowy Wiśnicz, dn.: ………………………….

           

           

           

          Zgoda na wykorzystanie wizerunku dziecka

           

           

           

          Oświadczam, że zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych                 z 4 lutego 1994 r. wyrażam zgodę na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku mojego dziecka ………………………………………………….…………………….. zarejestrowanego podczas jego pobytu w ……………………………………………………………..…., w szczególności podczas uroczystości i zabaw, zajęć dydaktycznych a także wycieczek. Zgoda obejmuje zamieszczanie zdjęć na stronie placówki oraz Facebooku, w celu promowania działalności przedszkola oraz osiągnięć                        i umiejętności dziecka.

           

           

           

                                                                                   …………………………………………………….                                                       

                                                                                                        podpis rodzica/opiekuna prawnego                                                                                                                             

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik Nr 5 do Standardów Ochrony

           

          Rejestr Interwencji

           

          Numer interwencji

          Data zdarzenia

          Podjęte czynności

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 6 do Standardów Ochrony

           

          Ankieta monitorująca realizację Standardów ochrony małoletnich

           

          Pytanie

          Odpowiedź tak/ nie

          częściowo

          Uwagi

          ( w szczególności uzasadnienie odpowiedzi)

          1. Czy zapoznał(-a) się pan(i) ze Standardami ochrony małoletnich?

           

           

          1. Czy stosuje pan(-i) w swojej pracy wytyczne Standardów?

          Jeśli nie, lub częściowo to z jakiego powodu?

           

           

          1. Czy zdaniem pana(i) Standardy wymagają zmian? Jeśli tak, to jakich? Proszę uzasadnić ich konieczność.

           

           

          1.  Czy zauważył(-a) pan(i) naruszenie Standardów w przedszkolu? Jeśli tak, to w jakiej sytuacji?

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik Nr 7 do Standardów Ochrony

           

           

           

          Nowy Wiśnicz, dnia………………..

          pieczęć placówki

           

           

          UPOWAŻNIENIE

          Upoważniam Panią/Pana …………... do przygotowania personelu placówki do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

           

          ……………………………..……..

                                                                                                                                                                                    (podpis dyrektora)

           

          Potwierdzam odbiór ……………………………………………..

                                                                              (podpis upoważnionego)

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik Nr 8 do Standardów Ochrony

           

           

          Procedura Niebieskiej Karty

           

          1. Wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty” następuje w sytuacji podejrzenia przemocy poprzez wypełnienie formularza  „ Niebieska Karta- A”
          2. Formularz „Niebieska Karta- A” wypełnia dyrektor przedszkola lub osoba przez niego wskazana.
          3. Druk „Niebieska Karta- A” wypełnia się na podstawie rozmowy z dzieckiem prowadzonej przez wychowawcę/ pedagoga/ psychologa w obecności opiekuna prawnego dziecka  (jeśli nie jest on podejrzany o krzywdzenie, a jeśli jest, to                                                   w obecności innej osoby pełnoletniej z rodziny dziecka) i posiadanych informacji.
          4. W przypadku podejrzenia zagrożenia życia lub zdrowia dziecka przedszkole podejmuje natychmiastowe działania interwencyjne oraz zawiadamia, w ciągu 7 dni od powzięcia informacji o krzywdzie dziecka, odpowiednie służby, a także przekazuje sporządzony formularz „ Niebieska Karta- A” do zespołu interdyscyplinarnego wraz z wnioskiem o powołanie grupy roboczej.  Kopia dokumentów pozostaje w przedszkolu.

          Wersja skrócona

           

           

          Standardy Ochrony Małoletnich

          w Przedszkolu w Nowym Wiśniczu

          (wersja skrócona – dla małoletnich)

           

           

          Podstawy prawne:

           

           

          Wstęp

          Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Przedszkola                      w Nowym Wiśniczu jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik przedszkola traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik przedszkola, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.

           

           

           

           

           

          1. Wprowadzenie
          • W jakim celu zostały wprowadzone „Standardy ochrony małoletnich”?
          • Co możecie w nich znaleźć?
          • Prawa dziecka - dlaczego powinniście je znać?

          Jednym z najważniejszych celów działania przedszkola jest chronienie Was przed różnymi formami przemocy, budowanie w przedszkolu bezpiecznego i przyjaznego Wam środowiska. Konieczność ochrony Was przed różnymi formami krzywdzenia wynika z przekonania, że:

          • w obliczu narastającej fali przemocy i agresji wobec dzieci powinniście mieć zagwarantowane bezpieczeństwo i ochronę w przedszkolu;
          • Wasze prawa powinny być przestrzegane;
          • niedopuszczalne jest stosowanie wobec Was jakiekolwiek formy przemocy –
            w każdej sytuacji, w której jesteście bądź możecie być krzywdzeni, musicie otrzymać w przedszkolu pomoc.

          Dlatego też dokument ten został skonstruowany jako zbiór zasad i procedur postępowania,                  z których możecie skorzystać w sytuacjach zagrożenia Waszego bezpieczeństwa lub podejrzenia czy przypuszczenia, że takie sytuacje Wam zagrażają. „Standardy ochrony małoletnich” określają:

          1. Główne kierunki działań przedszkola na rzecz Waszej ochrony, zwane w dokumencie „standardami”,
          2. Zasady, czyli  przyjęte w przedszkolu normy postępowania pracowników  i dzieci, dotyczące w szczególności:  
          1. bezpiecznych relacji pracowników przedszkola z dziećmi;
          2. bezpiecznych relacji między dziećmi;
          3. korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.

           

          1. Sposoby Waszego postępowania w sytuacjach, w których czujecie się krzywdzeni oraz działania przedszkola zabezpieczające Was przed krzywdzeniem i jego skutkami.

              „Standardy ochrony małoletnich”[1]    stanowią również istotną formę zabezpieczenia Waszych praw. W celu ochrony Was przed różnymi formami krzywdzenia bardzo ważna jest znajomość i przestrzeganie praw dziecka. 

          Jako osobom małoletnim należy się Wam szczególna opieka i ochrona dorosłych, bo nie zawsze jesteście w stanie sami należycie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ochrona Waszych praw jest zatem powinnością rodziców i wszystkich pracowników szkoły. 

          Działania naruszające prawa dziecka  uznaje się za  równoznaczne z jego krzywdzeniem.  Stajecie się wówczas ofiarą różnych form przemocy, np. fizycznej, psychicznej czy seksualnej. Łamanie praw dziecka staje się więc źródłem krzywdy, której możecie doznać lub doznajecie zarówno ze strony dorosłych, jak  i rówieśników. Właśnie dlatego  bardzo ważna staje się znajomość i przestrzeganie praw dziecka przez wszystkich członków przedszkolnej społeczności. 

          CZĘŚĆ I

          STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH 

           

           

          Standard I.

          Dzieci, rodzice i pracownicy Przedszkola w Nowym Wiśniczu znają „Standardy ochrony małoletnich”. Dokument jest dostępny i upowszechniany.


           

          Wskaźniki realizacji standardu:

           

          1. Dokument udostępniono, np. na stronie internetowej przedszkola oraz wywieszono do  wglądu na tablicy informacyjnej w przedszkolu.


           

          2. Dokument został udostępniony w dwóch wersjach: wersji zupełnej oraz skróconej przeznaczonej dla małoletnich i zawierającej informacje dla nich istotne. 


           

          3. Informacje istotne dla dzieci zawarte w dokumencie upowszechniane są   w trakcie zajęć dydaktyczno - wychowawczych, konsultacji indywidualnych.

           

           

          Standard II.

          Pracownicy przedszkola współtworzą i gwarantują bezpieczne i przyjazne środowisko w przedszkolu.


           

          Wskaźniki realizacji standardu:

           

          1. Celem działań wszystkich pracowników przedszkola jest ochrona dzieci przed każdą formą krzywdzenia oraz zapewnienie im bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego w przedszkolu. 


           

          2. Pracownicy przedszkola skutecznie reagują w sytuacjach, gdy dzieci są  krzywdzone.


          3. Pracownicy przedszkola zgodnie ze swoimi  kompetencjami i rolami, które pełnią                       

              w przedszkolu, czuwają nad bezpieczeństwem dzieci.

           

           

          Standard III.

          Wprowadzono procedury postępowania na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia dzieci, które zapewniają skuteczną ochronę dzieciom.

           

          Wskaźniki realizacji standardu:

           

          1. Precyzyjnie określone są sposoby postępowania przez pracowników w sytuacjach krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia dziecka, tj.:


           

          1. niedozwolonych zachowań personelu lub innych dorosłych wobec dzieci,
          2. przemocy rówieśniczej,
          3. przemocy domowej.

           

          2. Postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia dziecka nie może naruszać jego godności, wolności, prawa do prywatności oraz nie może powodować szkody na jego zdrowiu psychicznym lub fizycznym (poczucie krzywdy, poniżenia, zagrożenia).


           

          3. W przedszkolu ustalone są zasady wsparcia dziecka po ujawnieniu doznanej przez niego krzywdy. 


           

          4. W przedszkolu wskazano osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa na szkodę dziecka, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osobę odpowiedzialną za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”.


           

          5. W przedszkolu wskazano osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dziecku i udzielenia mu wsparcia. Informacja o osobach przyjmujących zgłoszenia jest upowszechniona, np. na stronie internetowej przedszkola oraz na tablicy ogłoszeń w budynku przedszkola.

           

           

          Standard IV.

          Przedszkole monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań  z przyjętymi zasadami                  
          i procedurami ochrony dzieci.


           

          Wskaźniki realizacji standardu:


           

          1. Przyjęte zasady i realizowane sposoby ochrony dzieci są weryfikowane – przynajmniej

              raz na dwa lata. 

           

          2. Do weryfikacji stosowanych zasad i procedur przedszkole pozyskuje opinie dzieci,  ich rodziców lub opiekunów prawnych oraz pracowników przedszkola. 

           

          3. Zasady monitoringu i kontroli standardów ochrony małoletnich określa dyrektor przedszkola. 

           

           

           

          CZĘŚĆ II

          ZASADY POSTĘPOWANIA W CELU OCHRONY DZIECI  PRZED KRZYWDZENIEM 



           

          1. ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA Z DZIEĆMI  

           

          Zasady ogólne:

          1.Pracownicy dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu.


           

          2. Pracownicy wspierają dzieci w pokonywaniu trudności, uwzględniając ich  umiejętności rozwojowe oraz możliwości wynikające z niepełnosprawności/ specjalnych potrzeb edukacyjnych.


           

          3. Pracownicy podejmują  wobec dzieci działania wychowawcze, mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw – wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych, niwelowanie zachowań agresywnych, promowanie zasad „dobrego wychowania”.


           

          4. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników przedszkola, stażystów i wolontariuszy. 


           

          • Obszar: Przestrzeganie praw dziecka                            

          Pracownicy przedszkola:

          1. Przestrzegają praw dziecka/człowieka i chronią je.


           

          2. Upowszechniają wiedzę o prawach dziecka - podejmują problematykę praw człowieka/ dziecka na zajęciach dydaktyczno – wychowawczych oraz w trakcie innych działań przedszkola – zgodnie z programem nauczania.


           

          3. Zapewniają dzieciom swobodny dostęp do zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

           

           

          4. Umożliwiają dzieciom dostęp do pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zgodnie z ich

              potrzebami.


           

          5. Nie ujawniają spraw omawianych na posiedzeniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste dzieci lub ich rodziców.


           

          6. Nie rozpowszechniają informacji dotyczących dziecka i jego rodziny, np. wykształcenie rodziców, ewentualne problemy rodzinne (np. alkoholizm, narkomania, rozwód).


           

          7. Szanują prawo dziecka do prywatności – jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, w celu ochrony danego dziecka, wyjaśniają mu to najszybciej, jak to jest możliwe.


           

          8. Nie ujawniają informacji wrażliwych dotyczących dziecka osobom nieuprawnionym
          (wizerunek ucznia, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej).


           

          9. Nie utrwalają wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych lub szkoły, jeśli szkoła nie uzyskała zgody rodziców/opiekunów prawnych.


           

          10. Nie dokonują zatrzymywania jakiejkolwiek własności dziecka, z wyjątkiem sytuacji,                           w których te przedmioty stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.


           

          11.Zapewniają dzieciom realizację prawa do odpoczynku, czasu wolnego i zabawy - do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych stosownych do ich wieku oraz do uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym.


           

          12.W trosce o ochronę zdrowia dzieci zachowują należytą uwagę i gotowość do natychmiastowej interwencji podczas zabaw  w przedszkolu, na placu zabaw, podczas wycieczek, spacerów itp.


           

          13. W czasie pobytu dzieci w przedszkolu zapewniają im warunki ochrony przed przemocą, uzależnieniami oraz innymi przejawami patologii społecznej.


           

          14. Dają dzieciom gwarancję nietykalności cielesnej - nie stosują wobec nich żadnych form przemocy. Fizyczny kontakt z dzieckiem jest możliwy tylko jako odpowiedź na jego realne potrzeby w danym momencie (np. płacz w okresie adaptacji, lęk separacyjny, pomoc                            w korzystaniu z toalety, zachowania agresywne lub autogresywne itp.) z uwzględnieniem jego wieku, płci, kontekstu kulturowego i sytuacyjnego.


          15. Szanują godność dzieci.  


           

          16. Równo traktują dzieci, niezależnie od wyznawanej przez nich religii lub światopoglądu, pod warunkiem, że nie naruszają nimi moralności, praw i wolności innych osób oraz porządku                       i bezpieczeństwa publicznego.

           


          17. Konstruktywnie rozwiązują konflikty dzieci z personelem i rówieśnikami. Przyznają uczniom prawo dowiedzenia /uzasadnienia swoich racji w sytuacji konfliktu. 


           

          18. Udzielają dzieciom informacji o zapadających w przedszkolu decyzjach ich dotyczących.


           

          19. Informują dzieci o tym, jakie przysługują im prawa, konsekwencje oraz środki i procedury.

           

          • Obszar: Komunikacja pracowników przedszkola z dziećmi 

           

          Zasady komunikacji pracowników przedszkola z dziećmi

          Pracownicy przedszkola:

          1. Znają potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci. Dostosowują  swoją opiekę do wieku i

               indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

          2. Okazują zrozumienie dla trudności i problemów dzieci. Są cierpliwi, wyrozumiali i potrafią   

                słuchać dzieci.


          3. Dają dzieciom prawo do odczuwania i mówienia o swoich emocjach, do wyrażania   

               własnego zdania oraz prawo do bycia wysłuchanym. 


          4. Nie zawstydzają, nie upokarzają, nie lekceważą i nie obrażają dzieci.

           

          5. Reagują w sposób adekwatny do sytuacji  i możliwości psychofizycznych dziecka,   

             dostosowując poziom komunikacji do dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,                              

             w tym niepełnosprawnego.

           

          • Obszar: Zakaz stosowania przez pracowników przedszkola jakiejkolwiek formy przemocy wobec dziecka, w tym nawiązywania relacji
            o charakterze seksualnym

           

          Pracownicy przedszkola:

          1.Nie łamią obowiązującego prawa, ustalonych norm i zasad. Wszystkie dzieci są przez nich traktowane sprawiedliwie. Pracownicy przedszkola nie dzielą dzieci i nie dyskryminują (ze względu na pochodzenie, poczucie tożsamości, wiek, płeć, status materialny, wygląd zewnętrzny, wiedzę i umiejętności).


           

          2.Nie wykorzystują wobec dzieci relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).


           

          3. Nie stosują żadnej formy przemocy fizycznej wobec dzieci, np.: bicia, kopania, szarpania, popychania, policzkowania i innych czynów wskazujących na przemoc fizyczną wobec dziecka.

           

          4. Nie stosują żadnej formy przemocy psychicznej wobec uczniów, np. takiej jak: zastraszanie, grożenie, wyzywanie, przeklinanie, poniżanie, szydzenie, wyśmiewanie, wywoływanie poczucia winy, etykietowania i innych czyny wskazujące na przemoc psychiczną wobec dziecka.
           

          5. Nie stosują żadnej formy przemocy seksualnej: zmuszania do zachowań o podłożu seksualnym, składania propozycji o nieodpowiednim charakterze, kierowania do dziecka seksualnych komentarzy, żartów, gestów oraz udostępniania dzieciom treści erotycznych                                   i pornograficznych.

           

          6. Informują dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć wskazanej osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji lub pomocy.


           

          7. Stale nadzorują dzieci, każdorazowo upewniając się, że warunki wyjazdów i wycieczek organizowanych przez przedszkole są bezpieczne.


           

          8. W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, unikają innego kontaktu fizycznego z dzieckiem niż niezbędny. 


           

          • Obszar: Kontakt pracowników przedszkola z dziećmi

          Zasady nawiązywania kontaktu z małoletnimi w godzinach pracy, za pomocą kanałów służbowych oraz w celach edukacyjnych lub wychowawczych


           

          1.  Kontaktując się z dziećmi, pracownicy traktują ich podmiotowo.


           

          2. Kontakt pracowników z uczniami nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.


           

          3. Co do zasady kontakt z uczniami powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie obowiązków personelu.


           

          4.  Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli uczniowie i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi dla pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców/opiekunów.

           

           

          1. ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY DZIEĆMI W PRZEDSZKOLU. ZACHOWANIA  NIEDOZWOLONE DZIECI.


           

          1.  Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi

           

          1. Dzieci mają prawo do przebywania w bezpiecznym środowisku przedszkolnym. Wszyscy pracownicy chronią dzieci i zapewniają  im bezpieczeństwo.


           

          2. Dzieci mają obowiązek przestrzegania zasad i norm zachowania określonych
          w Statucie Przedszkola.

           

          3.  Dzieci uznają  prawo innych dzieci do  odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe, religię, status ekonomiczny, wiek, płeć, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych dzieci – nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.


           

          4. Zachowanie  i postępowanie uczniów wobec innych dzieci nie  narusza ich poczucia godności/ wartości osobistej.  Dzieci są zobowiązane do respektowania  praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek,  ich prawa do własnego zdania, do poszukiwań                         i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości.


           

          5.  Kontakty  między dziećmi cechuje  zachowanie  przez nich  wysokiej kultury osobistej, np. używanie zwrotów grzecznościowych typu proszę, dziękuję, przepraszam; uprzejmość; życzliwość; poprawny, wolny od wulgaryzmów język; kontrola swojego zachowania i emocji; wyrażanie sądów i opinii w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.


           

          6. Dzieci budują relacje poprzez wzajemne zrozumienie oraz konstruktywne, bez użycia siły rozwiązywanie problemów i konfliktów między sobą. Akceptują i szanują siebie nawzajem.


           

          7. Dzieci okazują zrozumienie dla trudności i problemów kolegów/koleżanek i oferują im pomoc. Nie kpią, nie szydzą z ich słabości,  nie wyśmiewają ich, nie krytykują.


           

          8. Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród dzieci nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona. Dzieci nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu fizycznej i psychicznej agresji i przemocy wobec innych dzieci.   


           

          9. Wszyscy dzieci znają obowiązujące w przedszkolu procedury bezpieczeństwa – wiedzą, jak zachowywać się w sytuacjach, które zagrażają ich bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu innych dzieci, gdzie i do kogo  dorosłego mogą się w przedszkolu zwrócić 
          o pomoc.


           

          10. Jeśli dziecko stało się ofiarą agresji lub przemocy, może uzyskać w przedszkolu pomoc, zgodnie z obowiązującymi w nim procedurami.

           

           

          1. Zasady korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu


           

          1. Na wszystkich komputerach z dostępem do Internetu na terenie szkoły jest zainstalowane                 i oraz systematycznie aktualizowane oprogramowanie antywirusowe, antyspamowe i firewall.

           

          2. Dzieci nie mają prawa korzystać na terenie przedszkola z urządzeń elektronicznych oraz                      z telefonów komórkowych, w tym z dostępem do Internetu (smartfonów, urządzeń typu smartwatch) oraz innych urządzeń elektronicznych (tabletów, odtwarzaczy muzyki, dyktafonów, kamer, aparatów cyfrowych, słuchawek, itp.) oraz nagrywać pracowników przedszkola i inne dzieci.

           

          1. Zasady ochrony wizerunku dzieci


           

          1. Przedszkole uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zgodnie z obowiązującym prawem.

           

          2. Upublicznianie wizerunku dziecka do 16 lat, utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga wyrażenia zgody osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę nad dzieckiem.


           

          3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodziców/opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana. Zabrania się umieszczania informacji pozwalających ustalić tożsamość osób ujętych na zdjęciu lub innej formie publikacji.


           

          4. Ochrona wizerunku małoletnich utrwalanych przez kamery monitoringu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie monitoringu. 

           

          1. Zasady ochrony danych osobowych dzieci


           

          1. W przedszkolu opracowano zasady przetwarzania danych osobowych, w tym danych osobowych dzieci oraz zasady zachowania bezpieczeństwa ich przetwarzania. 


           

          2. Dyrektor przedszkola wdrożył odpowiednie środki techniczne i organizacyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych.


           

          3. Dane osobowe dzieci udostępniane są wyłącznie podmiotom uprawnionym do ich uzyskania.

           

           

           

          CZĘŚĆ III

           

          ŚCIEŻKI POSTĘPOWANIA DZIECKA
          W PRZYPADKU DOZNAWANIA PRZEZ NIEGO KRZYWDY

          (procedury interwencyjne w przedszkolu)

           

          Rodzaj krzywdy

          Przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna stosowane wobec dziecka

           

          Opis sytuacji:

          Ktoś przez DŁUŻSZY CZAS stosuje wobec Ciebie przemoc lub jest agresywny, nęka Cię w różny sposób, znęca się nad Tobą, np. stosuje:

          1.Przemoc fizyczną:  np. bicie, kopanie, szarpanie, popychanie, policzkowanie itp.

          2.Przemoc psychiczną, np. zastraszanie, grożenie, wyzywanie, przeklinanie, poniżanie, szydzenie, wyśmiewanie, wywoływanie poczucia winy, etykietowanie itp.

          3.Przemoc seksualną np. kierowanie niestosownych komentarzy, żartów, gestów oraz udostępnianie  treści erotycznych i pornograficznych.

           

          Ścieżka postępowania dziecka


           

          1. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, powiedz o tym wychowawcy lub innemu pracownikowi przedszkola. Przedstaw mu sytuację, jeśli masz świadków przemocy stosowanej wobec Ciebie, poinformuj o tym nauczyciela. Poproś o reakcję, wsparcie i pomoc. Poinformuj także rodziców o tym, co Cię spotyka.

           

          Może wystąpić również przypadek, że nauczyciel lub inny pracownik przedszkola obserwując Cię, podejrzewa, że jesteś krzywdzony, chociaż mu tego nie zgłosiłeś. W tej sytuacji przeprowadza on rozmowę z Tobą oraz Twoimi rodzicami/prawnymi opiekunami, w celu zweryfikowania podejrzeń.

          2. Po uzyskaniu informacji od Ciebie lub w wyniku przeprowadzonej przez siebie obserwacji, wychowawca lub inny pracownik przedszkola  podejmie działania, mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz jeśli zachodzi taka potrzeba, podejmie interwencję w Twojej sprawie. Działania te może podjąć we współpracy z rodzicami.

           

          3. Po wyjaśnieniu okoliczności i ustaleniu rodzaju zachowań przemocowych wobec Ciebie, wysłuchaniu wyjaśnień ich sprawcy / sprawców przemocy, wychowawca podejmie stosowne, zgodne ze statutem przedszkola działania. 

           

          4. Jeśli będziesz potrzebować dodatkowego wsparcia emocjonalnego - poproś o rozmowę
          z pedagogiem lub psychologiem (lub innym nauczycielem, któremu ufasz).

           

          5. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie i w dalszym ciągu ktoś będzie się nad Tobą znęcał, ponownie poinformuj o tym wychowawcę oraz swoich rodziców. Wspólnie z wychowawcą
          i rodzicami możesz też przedstawić sprawę dyrektorowi przedszkola, który zastosuje kolejne, przewidziane prawem przedszkolnym, konsekwencje wobec sprawcy/sprawców przemocy.

           

          6. W przypadku ciągłego, uporczywego znęcania się nad Tobą oraz nieskutecznej reakcji przedszkola na działania sprawcy, rodzice mogą zgłosić ten fakt do kuratorium oświaty, które podejmie działanie wyjaśniające.

           

           

           

          Rodzaj krzywdy

          Celowe zniszczenie lub kradzież rzeczy dziecka

           

          Opis sytuacji:

          Ktoś (osoba Ci znana lub nieznana) okradł Cię, przywłaszczył sobie rzecz o znacznej wartości, która należała do Ciebie.

           

          Ścieżka postępowania dziecka

           

          1. Powiedz o tym zdarzeniu swoim rodzicom.

           

          2. Zgłoś zdarzenie kradzieży lub zniszczenia Twoich rzeczy o znacznej wartości wychowawcy lub innemu nauczycielowi - przedstaw mu, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach to się stało. Poinformuj o ewentualnych świadkach zdarzenia.

          3. Nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem przedszkola i współpracy z Twoimi rodzicami podejmie odpowiednie działania.

           

          Rodzaj krzywdy

          Przemoc domowa stosowana wobec dziecka

           

          Opis sytuacji:

          Przemoc domowa – to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające twoje prawa lub dobra osobiste, w szczególności:

          1. narażające Cię na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
          2. naruszające twoją godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną – np. namawianie lub zmuszanie Cię przez dorosłego do uczestniczenia w prawnie zabronionych czynnościach seksualnych,
          3. powodujące szkody na Twoim zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące twoje cierpienie,  
          4. ograniczające lub pozbawiające Cię dostępu do środków finansowych, co powoduje brak zaspokojenia Twoich istotnych potrzeb,
          5. istotnie naruszające Twoją prywatność lub wzbudzające u Ciebie poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia. 

           

          Ścieżka postępowania dziecka

          1. Możesz ujawnić wychowawcy lub innemu pracownikowi przedszkola, do którego masz zaufanie, że dzieje Ci się krzywda i poprosić go o pomoc w tej trudnej dla Ciebie sytuacji.

           

          Może wystąpić również przypadek, że nauczyciel lub inny pracownik przedszkola, obserwując Cię, podejrzewa, że jesteś krzywdzony, chociaż mu tego nie zgłosiłeś. W tej sytuacji przeprowadza on rozmowę z Tobą oraz Twoimi rodzicami/prawnymi opiekunami, w celu zweryfikowania podejrzeń.

           

          2.Po uzyskaniu informacji od Ciebie lub w wyniku przeprowadzonej przez siebie obserwacji, wychowawca lub inny pracownik przedszkola podejmie interwencję w Twojej sprawie: wspólnie z pedagogiem/psychologiem zbiorą od Ciebie informacje na temat krzywdy, której doświadczyłeś – ustalą jej formy i okoliczności. Rozmowa z Tobą będzie podstawą do oceny stopnia zagrożenia Twojego bezpieczeństwa.

           

          Pamiętaj, że możesz opowiadać o tym, co się wydarzyło, swobodnie - opowiedz
          o zachowaniu sprawcy i swoich odczuciach. Nie musi być zachowana kolejność wydarzeń. Wychowawca i pedagog/psycholog  dadzą Ci czas na wypowiedzenie się               i nie będą Cię korygować. Żeby uzyskać jak najwięcej informacji, mogą Ci zadać dodatkowe pytania
          .


          3.Porozmawiaj też o swojej sytuacji, o tym, co czujesz i przeżywasz z pedagogiem lub/i psychologiem. Udzielą Ci oni wsparcia w tej trudnej dla Ciebie sytuacji oraz uwzględniając Twoje potrzeby, wspólnie z rodzicami zaplanują działania, które zapewnią Ci ochronę przed krzywdzeniem.

          .

          Uwaga!

          • Gdyby zaplanowane przez przedszkole działania nie były wystarczające do zapewnienia Ci pomocy, której potrzebujesz odpowiednia osoba nawiązuje współpracę z instytucjami pomocowymi, np. dzielnicowym, specjalistą ds. nieletnich, pracownikiem socjalnym.
          • W sprawach trudnych lub związanych z popełnieniem przestępstwa, odpowiednia osoba powiadamia specjalistę ds. nieletnich oraz sąd rodzinny.
          • W sytuacjach bezpośrednio zagrażających Twojemu zdrowiu lub życiu, odpowiednia osoba powiadamia policję lub prokuraturę rejonową.

          Pamiętaj!

          Każde zachowanie o charakterze przemocowym, również seksualnym, wobec osoby małoletniej jest przestępstwem. Przedszkole ma obowiązek zgłosić sprawę wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej na policję.

          Sposób postępowania w sytuacji krzywdzenia małoletnich określa procedura „Niebieskiej Karty” – polega ona na podejmowaniu interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się wg ustalonych zasad prawnych.

          Do wszczęcia procedury „Niebieskie karty” nie jest konieczna pewność występowania przemocy, wystarczy jej uzasadnione podejrzenie.

          Rodzaj krzywdy

          Nierówne traktowanie – dyskryminacja dziecka

           

          Opis sytuacji:

          Dyskryminacja to nierówne, gorsze traktowanie kogoś ze względu na jakąś cechę. Powodem dyskryminacji są najczęściej: płeć, wiek, rasa, niepełnosprawność, cechy fizyczne, religia, przynależność do grupy etnicznej, narodowej lub społeczno-kulturowej,  a także status materialny i pochodzenie społeczne.

          Ktoś wyśmiewa się, drwi, szydzi, prześladuje Cię z powodu Twojego wyglądu, zachowania, pochodzenia, statusu materialnego, płci lub z jakiejkolwiek innej przyczyny.

           

          Ścieżka postępowania dziecka


           

          1. Porozmawiaj z nauczycielem, któremu ufasz lub wychowawcą - opowiedz szczerze o tym, czego, z jakiego powodu i od kogo doświadczyłeś. Nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem zbadają okoliczności zdarzenia i podejmą interwencję w tej sprawie.


           

          2. Poinformuj także swoich rodziców o całej sytuacji, przedstaw im wszystkie okoliczności zdarzenia.


           

          3.Zasięgnij porady pedagoga lub psychologa – opowiedz mu o swoich obawach, przeżyciach i odczuciach. Pedagog lub/i psycholog zgodnie z Twoimi potrzebami udzielą Ci pomocy pedagogiczno-psychologicznej.


           

          4.Twoi rodzice i Ty możecie zwrócić się pomoc także do organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką praw dziecka/ praw człowieka.

           

          5.W przypadku nieotrzymania pomocy ze strony przedszkola, Twoi rodzice mogą zgłosić sprawę do właściwego kuratorium oświaty i następnie do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka.



          Część IV.  Materiał pomocniczy 

           

          Prawa dziecka + wykaz telefonów
          i adresów mailowych do instytucji pomocowych

           

          Prawa dziecka – co musicie o nich wiedzieć? 

                 W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi prawa dziecka, są: Konstytucja RP, Konwencja o prawach dziecka i Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

                 Źródłem praw dziecka jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem.  
          W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30:

          „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.

                Z godności wywodzą się dwie zasady: wolność i równość, które są podstawą wszystkich praw człowieka. Wolność oznacza to, że człowiek nie jest własnością kogokolwiek, posiada wolną wolę, może samodzielnie podejmować decyzje i świadomie ponosić za nie odpowiedzialność (dziecko uczy się tego w trakcie dojrzewania). Równość oznacza, że każde dziecko ma takie same prawa i ma być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.  

               Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka – każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem
          i demoralizacją. Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych (Art. 72. Konstytucji RP).

               Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka tak, jak każdemu dorosłemu prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić. Prawa dziecka są więc naturalną konsekwencją praw człowieka. 

          Doprecyzowanie  praw dziecka wynika z potrzeby dania dzieciom dodatkowej ochrony przed  dorosłymi – dziecko ze swej natury jest słabsze od nich. Taką ochronę dają dzieciom  ich prawa  zapisane w Konwencji o Prawach Dziecka, którą przyjęło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 roku i od tego momentu jej przepisy, zobowiązujące państwo do przestrzegania praw dziecka, obowiązują także w naszym kraju.  

          Prawa dziecka istnieją po to, aby Was chronić, aby zapewnić Wam zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli wszyscy szanowaliby prawa dziecka, każde dziecko byłoby odpowiednio traktowane. Niestety, nie zawsze tak jest. W każdym kraju są dzieci, których prawa są łamane. Dzieci bywają krzywdzone, wykorzystywane czy zastraszane. 

          Konwencja Praw Dziecka  zakłada, że  należy się Wam szczególna opieka
          i ochrona, bo nie zawsze jesteście w stanie należycie zadbać o swoje  bezpieczeństwo
          .

                   Gdy znacie swoje prawa, możecie  łatwiej obronić się  przed przemocą, krzywdzeniem, dyskryminacją, której doświadczacie ze strony  rówieśników i dorosłych. Bo wiecie, że macie  prawo do ochrony swojego zdrowia i bezpieczeństwa oraz że są instytucje, które powinny  Wam pomóc.

          Dlatego dzieci na całym świecie, podobnie jak dorośli, mają zapewnione swoje prawa, czyli obowiązujące reguły postępowania, które mają Was chronić przed wszelką krzywdą. 

          Zamierzeniem twórców Konwencji Praw Dziecka było  kierowanie się zawsze Waszym dobrem  oraz traktowanie wszystkich dzieci jako równych wobec prawa, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.

          Warto, abyście zapamiętali, że:

          • Prawa dziecka dotyczą każdego dziecka, czyli osoby poniżej 18. roku życia.
          • Nie musicie nic zrobić, aby otrzymać prawa. 
          • Prawa dziecka macie  zawsze i nikt nie może wam  ich odebrać. 
          • Wszystkie prawa dziecka są równie ważne. Nie ma praw mniej lub bardziej ważnych od innych. 
          • Prawa dziecka dotyczą różnych dziedzin Waszego życia, np. macie prawo do:
          • znajomości swoich praw oraz powoływania się na nie w różnych sytuacjach,                               a także do ich poszanowania przez innych, 
          • do swobody myśli, sumienia i wyznania,
          • do prywatności i tajemnicy korespondencji 
          • do nauki i informacji
          • do wypoczynku i czasu wolnego 
          • do opieki zdrowotnej    
          • do wychowania przez rodziców 
          • prawo do ochrony przed  wykorzystywaniem, przemocą i poniżaniem 
          • prawo do własnej tożsamości, które  oznacza, że macie  prawo do imienia, nazwiska i obywatelstwa i znajomości swego pochodzenia
          • prawo do wyrażania własnych poglądów.
          • Za ochronę Waszych praw odpowiada państwo.

          Ze swoimi prawami macie do czynienia  każdego dnia w różnych sytuacjach.  Jeśli np. gracie w piłkę po lekcjach, to realizujecie wasze prawo do zabawy; jeśli idziecie do kina z koleżankami – realizujecie prawo do spotykania się z innymi i wykorzystywania czasu wolnego; gdy kładziecie się spać – korzystacie z prawa do odpoczynku; gdy np. złamiecie nogę – korzystacie z prawa do opieki zdrowotnej.

          Prawa kojarzyć się mogą ze swobodą decydowania o wszystkim, co Was dotyczy. Jednak prawa mają też swoje ograniczenia, które wynikają z faktu, że:

          • inni też mają takie same prawa i egzekwując swoje prawa, nie możecie naruszać praw innych osób,
          • poza przyznanymi Wam prawami macie nałożone przez rodziców i szkołę (czyli państwo)  pewne obowiązki, które powinniście wypełniać.

          Jak widzicie, Wasze prawa wiążą się więc równocześnie z pewnymi ograniczeniami 
          i obowiązkami, które zostały na Was nałożone. Wynika z nich na przykład, że: 

          • nie możecie spać w domu cały dzień i nie pójść do szkoły, bo Wam się nie chce;
          • nie możecie chodzić  tylko na te lekcje, które  lubicie;
          • nie  macie prawa do robienia zdjęć lub filmików  koleżance lub koledze bez ich zgody;.
          • nie macie prawa do złośliwego komentowania ubioru lub zachowania kolegi czy koleżanki.

          Podstawę korzystania z danych Wam praw stanowi zatem umiejętność świadomego
          z nich korzystania.

           

          Najważniejsze prawa dziecka

           

          OCHRONA PRZED PRZEMOCĄ I WYKORZYSTYWANIEM


           

          • Prawo do ochrony przed wykorzystywaniem, przemocą i poniżaniem


           

          • Macie prawo do życia bez wyzyskiwania i wykorzystywania, nikt nie może was siłą zmuszać do zrobienia niczego, a zwłaszcza  czegoś złego. Nikt też nie może zmuszać Was do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób.


           

          • Macie prawo do ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną i zaniedbaniem. Nikt nie ma prawa Was bić, prześladować i wykorzystywać w celach seksualnych. Macie prawo do ochrony przed wszystkimi formami wykorzystywania seksualnego. Nikt nie ma prawa dotykać Was  w sposób, którego sobie nie życzycie i nakłaniać lub zmuszać Was do kontaktów seksualnych.


           

          • Nikt nie ma prawa angażować Was w produkcję narkotyków i handel nimi ani zmuszać czy namawiać do ich zażywania. Policja, nauczyciele i inne służby mają za zadanie chronić Was przed dostępem do nich.

           

          Przykłady:

          • Nie możecie więc zmuszać koleżanki w jakikolwiek sposób, aby dała wam odpisać zadanie domowe.
          • Nie możecie  zmuszać kolegi do wagarów, zapalenia papierosa, wypicia alkoholu lub zażycia narkotyku.
          • Nie możecie nikogo uderzyć ani wyśmiewać się z jego wyglądu czy zachowania.

           

          A czy rodzice mają prawo nałożyć na Was obowiązki domowe, np. zrobienie zakupów, wynoszenie śmieci, sprzątanie swojego pokoju?

          Tak, ponieważ rodzice wychowują was wg pewnych zasad. Uczą porządku, przydzielają różne zadania do wykonania. Uczą was  w ten sposób odpowiedzialności. To przejaw troski o Wasze przyszłe życie. 

          • Macie prawo do życia bez przemocy i poniżania. Nikt nie może Was bić ani znęcać się nad Wami w inny sposób. Macie też prawo do szukania wszelkiej pomocy, zawsze, gdy jesteście krzywdzeni.

          Komentarz:

          Nikt (kolega, koleżanka lub dorosły) nie ma prawa Was uderzyć, wyzywać lub poniżyć
          w jakikolwiek inny sposób. Nikt nie ma też prawa wyśmiewać się z czyjegoś wyglądu czy zachowania.

          Prawo do ochrony przed przemocą oznacza, że bicie i poniżanie, znęcanie się, okrutne
          i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karalne.

           

          EDUKACJA I ODPOCZYNEK


           

          • Prawo do nauki i informacji

          Macie prawo do nauki i dostępu do informacji, ale także prawo do czasu wolnego – wypoczynku zabawy czy korzystania z zajęć rekreacyjnych.

          Wasze prawo do nauki polega na tym, że jesteście uprawnieni do korzystania z bezpłatnej edukacji, bo państwo gwarantuje każdemu z Was  bezpłatny dostęp do szkoły. Możecie również wybrać szkołę prywatną lub społeczną, która jest płatna. Jednocześnie jednak macie obowiązek chodzenia do szkoły. Prawo do nauki  daje Wam możliwość dokonania określonego wyboru. 

          Komentarz:

          Mowa jest o tym w Konwencji o Prawach Dziecka (art.17) – „Masz prawo do uzyskiwania informacji z różnorodnych źródeł. Gazety, książki, radio, telewizja, Internet i wszelkie inne media skierowane do dzieci powinny dostarczać Ci takie informacje, które są zrozumiałe i nie wyrządzają Ci krzywdy.”

          Edukacja powinna rozwijać Wasze  zdolności i umiejętności. Powinna także uczyć  tolerancji
          i szacunku dla praw człowieka, rodziców oraz kultury i kraju, z którego pochodzicie. Poprzez odpowiednią edukację powinniście uczyć się także jak chronić środowisko naturalne.

          Macie prawo uczyć się i zdobywać informacje, czytając gazety, książki, oglądając telewizję i korzystając z Internetu. Jednak nauczyciele i rodzice powinni dbać o  Wasze bezpieczeństwo. Surfowanie po necie bywa naprawdę niebezpieczne.

          • Prawo do odpoczynku i wolnego czasu

          Chodzi o w nim o to, abyście na przykład w szkole mieli przerwy, ferie i wakacje i żeby  zajęcia nie trwały cały dzień.

          Przykłady:

          • Czy  koleżanka  która zaprosiła  na swoje urodziny tylko część Waszej klasy, naruszyła  takim zachowaniem czyjeś prawo? 

          Komentarz:

                Nie, bo ma ona prawo organizować sobie czas wolny i spotykać się z kim chce.

          • Czy nauczyciel, który przedłużył lekcję na czas całej przerwy, naruszył Wasze prawo do odpoczynku?.

          Komentarz:

                Tak, przerwa ma Wam zapewnić odpoczynek przed kolejną lekcją.

          PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE

          Macie prawo do wychowania w rodzinie, a rodzice zawsze powinni kierować się Waszym dobrem. Nawet, gdy rodzice nie są razem i mieszkają osobno, macie prawo do kontaktu
          z każdym z nich, chyba  że to byłoby dla Was szkodliwe. Macie też prawo mieszkać ze swoimi rodzicami, chyba że nie byłoby  to dla Was dobre, np. jesteście krzywdzeni. 

          PRYWATNOŚĆ

          • Prawo do prywatności

          Nikt nie może w sposób arbitralny i bezprawny ingerować w sferę życia prywatnego, rodzinnego lub domowego dziecka czy w  jego korespondencję. Nikt nie ma prawa poniżać
          i ośmieszać dziecka ani wtrącać się do jego osobistych spraw, czytać listów, maili, smsów czy pamiętników – chyba że w uzasadnionych sytuacjach sąd zadecyduje inaczej.

          Macie prawo do tajemnicy korespondencji, prywatności i swobody wypowiedzi. Prawo do prywatności oznacza, że możecie dysponować własnymi rzeczami, nikomu nie wolno bez powodów wkraczać w Wasze sprawy osobiste i rodzinne.

          Prawa dzieci podlegają pewnym ograniczeniom, ale tylko w sytuacji, gdy chodzi o Wasze dobro i bezpieczeństwo.

          Przykład:

          Podczas zabawy, zabieracie  telefon swojemu koledze i czytacie jego smsy. Czy uważacie  to za zabawny żart czy naruszenie jego prawa?

          Komentarz: 

          Oczywiście naruszyliście tu prawo Waszego kolegi do prywatności, bo nikt nie ma prawa do ingerencji w waszą prywatność, chyba że robi to ze względu na wasze dobro. Artykuł 16 Konwencji o Prawach Dziecka wskazuje: Nikt nie ma prawa do ingerencji w Twoją prywatność, chyba że robi to ze względu na dobro Twoje lub Twoich bliskich.

           

          WYRAŻANIE WŁASNYCH POGLĄDÓW, SWOBODA MYŚLI, SUMIENIA I WYZNANIA

          • Prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach dotyczących dziecka

          Prawo do wyrażania własnych poglądów oznacza, że w ważnych dotyczących Was  sprawach  możecie wygłaszać swoje zdanie, opinie, własną wolę.

          Komentarz:

          Prawo to oznacza też, że nie możecie się z nikogo wyśmiewać, szydzić z jego wyglądu, zachowania, itp. Jeśli to zrobicie, naruszycie prawo kolegi/koleżanki do ochrony przed poniżaniem i dyskryminacją.

          Artykuł 12 Konwencji o Prawach Dziecka  stanowi, że macie prawo wypowiadać swoje zdanie
          w sprawach, które Was dotyczą, a dorośli powinni  was  wysłuchać i wziąć je pod uwagę. Nawet w postępowaniu przed sądem.

          • Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania

          Swoboda wyrażania wyznawanej religii lub przekonań może podlegać tylko takim ograniczeniom, które są przewidziane prawem i są konieczne do ochrony bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego, zdrowia lub moralności społecznej bądź podstawowych praw i wolności innych osób.

          W realizacji tego prawa ochrona praw dziecka oraz praw rodziców wzajemnie się przenikają. Oznacza to, że macie przyznane prawo do wolności sumienia i wyznania, jednak możecie
          z niego korzystać pod władzą rodzicielską. Oznacza to, że rodzice mogą Was wychowywać  zgodnie ze swoimi przekonaniami w sprawach religii.

          Przykład:

          Uczniowie niepełnoletni nie mogą sami decydować udziale w lekcjach religii. Prawo do decydowania o wychowaniu religijnym dzieci Konstytucja i Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje rodzicom.

          Religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich.

           

          OPIEKA , POMOC PAŃSTWA  I OCHRONA  DZIECKA PRZEZ PAŃSTWO

          • Prawo do specjalnej ochrony i pomocy ze strony państwa 

          Gdy znajdujecie  się w sytuacji, gdy zostaliście pozbawieni czasowo lub na stałe swego środowiska rodzinnego lub gdy ze względu na swoje dobro nie możecie pozostawać w tym środowisku, państwo musi zapewnić Wam  opiekę, m.in.: umieszczenie w rodzinie zastępczej, adopcję lub – gdy jest to niezbędne – umieszczenie w odpowiedniej instytucji powołanej do opieki nad dziećmi.

          • Prawo do zachowania godności, szczególnie dziecka psychicznie lub fizycznie niepełnosprawnego 

          Dziecko niepełnosprawne powinno mieć zapewnioną pełnię normalnego życia w warunkach gwarantujących mu godność, umożliwiających osiągnięcie niezależności oraz ułatwiających aktywne uczestnictwo dziecka w życiu społeczeństwa.

          Przysługuje Wam zatem prawo do pełnego dostępu do dóbr i usług oraz wszechstronnej rehabilitacji, prawo do nauki, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i innych gwarancji
          i zabezpieczeń społecznych.

          • Prawo do ochrony zdrowia i opieki medycznej

          Oznacza to, że macie prawo do jak najwyższego poziomu zdrowia i udogodnień przy leczeniu chorób oraz  profilaktyki i rehabilitacji zdrowotnej  oraz nie możecie zostać pozbawieni  dostępu  do tego rodzaju opieki zdrowotnej.

          • Prawo do otrzymywania pomocy i wsparcia od państwa, jeśli Ty i Twoja rodzina jesteście w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

          Państwo powinno wspierać rodziny, których nie stać na zapewnienie dzieciom odpowiedniego poziomu życia.

          • Prawo  do ochrony przed konfliktem zbrojnym

          Jeśli nie ukończyliście 15 lat, nie możecie być rekrutowani do wojska i brać bezpośredniego udziału w konflikcie zbrojnym.

          • Prawo do ochrony w procesie karnym

          Jeżeli złamaliście prawo, nie powinniście przebywać w więzieniu z dorosłymi. Macie prawo utrzymywać kontakt ze swoją rodziną oraz prawo do pomocy prawnej lub innej np. psychologa. Macie prawo zgłaszać sytuacje, w których jesteście źle traktowani. Jeśli złamiecie prawo, powinniście uzyskać pomoc prawną i być właściwie traktowani przez system sprawiedliwości

          ZNAJOMOŚĆ SWOICH PRAW I PRAWO POWOŁYWANIA SIĘ NA NIE

          Wszystkie dzieci mają takie same prawa. 

          Nie ma gorszych ani lepszych dzieci – każde dziecko takie same prawa jak wszyscy.  Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i nikogo nie można dyskryminować bez względu na to  kim jest, gdzie mieszka, czym zajmują się jego rodzice, jakim mówi językiem,  jaką wyznaje religię, jakiej jest płci, czy jest w pełni sprawny, czy też nie, czy jest bogaty, czy biedny.

          Komentarz:

          Macie prawo do tego, aby każdy Wasze prawa szanował, ale również Wy musicie szanować prawa innych. Macie prawo do bycia takimi, jakimi jesteście,  nawet gdy różnicie się od innych.  Wasze prawa w żaden sposób nie powinny jednak ograniczać praw innych osób.

           

          Gdzie można się poskarżyć, gdy Wasze prawa są łamane? 

          Jeśli znacie kogoś, kto potrzebuje pomocy lub sami znajdujecie się w trudnej sytuacji, możecie zwrócić się  o pomoc  do rodziców, wychowawcy klasy, pedagoga szkolnego czy dyrektora szkoły, zgodnie ze ścieżką postępowania opisaną
          w „Standardach ochrony małoletnich”.

          Możecie też skontaktować się z policją (numer 112) oraz instytucjami niosącymi pomoc dzieciom. Oto jedne z nich: 

          116111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; 

                                 800121212 – Dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka.

           





           

           

          [1]  Standard – norma, wymóg, kierunki działań szkoły na rzecz ochrony dzieci.

                 Małoletni – osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.

           

           

    • Kontakty

      • Przedszkole w Nowym Wiśniczu
      • Dyrektor/Sekretariat 661355220 Intendentka 663916967
      • Kościelna 2 32 - 720 Nowy Wiśnicz Poland
      • "Ochrona Twoich Danych" Patrycja Powroziewicz-Wrona ul. Józefa Piłsudzkiego 10 34-600 Limanowa Tel. 508 541 914 www.ochronatwoichdanych.pl abi.@ochronatwoichdanych.pl
      • mgr Maria Stary
      • Rodzice mają indywidualne konta.
    • Logowanie