• Logopedyczne ciekawostki

        • Zapraszamy do zapoznania się z etapami rozwoju dziecka:

               KILKA SŁÓW O NAUCE WYDMUCHIWANIA NOSA

               Nieuchronnie kończy się lato i zbliża się czas najczęstszych infekcji u dzieci jak i dorosłych. Wirusy i bakterie często atakują znienacka, podstępnie, a jak się domyślamy, w grupie przedszkolnej wystarczy jedno chore dziecko, aby za kilka dni kolejne zostały w domu.

              Chciałabym zwrócić uwagę na to, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci wydmuchiwania nosa. Czasem taki trening wymaga wielu ćwiczeń, ale zanim dziecku pomożemy, niech ćwiczy samo, ale tylko wtedy, kiedy nie ma objawów infekcji.

               Ćwiczenia oddechowe są bardzo wskazane! Jak ćwiczyć tę umiejętność, podpowie poniższa grafika:

           

          O NIERAWIDŁOWYM TORZE ODDECHOWYM SŁÓW KILKA

           

          Oddychanie przez usta, z którym dzieci często mają do czynienia np. podczas uciążliwego kataru, to stan niepożądany. Wiąże się on na dłuższą metę z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a nawet dla wyglądu. Oddychanie przez usta jest nieprawidłowym sposobem oddychania, który należy wyeliminować.

          Prawidłowe oddychanie polega na wdychaniu powietrza przez nos i wydychaniu go również przez nos, szeroki język powinien być przyklejony do podniebienia, a wargi powinny być domknięte.

          Ważne, by zaobserwować, w jaki sposób oddycha dziecko, w ciągu dnia, ale też nocą. Należy mieć na uwadze, że ustny tor oddechowy ma swoje konsekwencje. Prezentuje je poniższa grafika.

          Rodzicu! Jeżeli zauważyłeś coś, co Cię niepokoi skonsultuj się z logopedą, laryngologiem i pediatrą.

      •  

        ​​​​​​PRZEROŚNIĘTY MIGDAŁEK GARDŁOWY
        TZW. "TRZECI MIGDAŁ"

        Trzeci migdał (migdałek gardłowy) położony jest na tylnej ścianie gardła nad podniebieniem miękkim i migdałkami podniebiennymi i pełni rolę ochronną przed infekcjami.
        Kiedy organizm malucha walczy z infekcją migdałek się powiększa. Jest to zupełnie naturalna reakcja ustroju. Jednakże, gdy infekcja się kończy, wszystko powinno wrócić do normy. Zdarza się jednak, że z czasem migdałki stają się niewydolne i wówczas pozostają nadmiernie powiększone, nawet wtedy, gdy choroba już dawno minęła.

        Przerośnięty migdałek gardłowy występuje często zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, co w znaczący sposób wpływa na utrudnienie poboru powietrza drogą nosową i może prowadzić do wielu powikłań. Dziecko oddycha wtedy przez usta, a to sprawia, że błona śluzowa jamy ustnej i gardła wysusza się, a następstwem tego jest większa skłonność do nawracających infekcji górnych dróg oddechowych i zwiększa skłonność do występowania zapalenia ucha środkowego lub wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Często dochodzi również do zmiany barwy głosu (mowa nosowa), dziecko chrapie podczas snu, a nawet dochodzi do bezdechów sennych. Dzieci te są zazwyczaj ospałe, apatyczne, rozdrażnione, mają trudności z koncentracją uwagi i problemy w nauce.

        Z logopedycznego punktu widzenia dziecko, które ma powiększony trzeci migdał, a więc oddycha ustami, to w konsekwencji ma nieprawidłową pozycję spoczynkową języka i nieprawidłowy typ połykania, czego konsekwencją najczęściej jest międzyzębowa artykulacja.

        Rodzicu! Jeśli zaobserwowałeś/aś któreś z wyżej wymienionych objawów u swojego dziecka, koniecznie skonsultuj się z laryngologiem.

        Paulina Mistal

        www.panilogopedyczna.pl

        #ODDYCHAM NOSEM

        Obserwujesz w jaki sposób oddycha dziecko podczas snu (czy ma otwartą buzię? a może chrapie?) lub zabawy, która nie wymaga czynności mówienia?

        ⚠️ Co powinno zaniepokoić?
        🔴 stale otwarta buzia
        🔴 spierzchnięte usta
        🔴 suchość w ustach
        🔴 częste i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
        🔴 wady postawy, pochylone ramiona do przodu, zapadnięcie klatki piersiowej
        🔴 unoszenie ramion
        🔴 nadmierne napięcie mięśni ramion, szyi i krtani
        🔴 niewyraźna mowa
        🔴 nierównomierna siła wydechu
        🔴 senność i problemu z koncentracją uwagi

        Paulina Mistal
        www.panilogopedyczna.pl

    • Kontakty

      • Przedszkole w Nowym Wiśniczu
      • Dyrektor/Sekretariat 661355220 Intendentka 663916967
      • Kościelna 2 32 - 720 Nowy Wiśnicz Poland
      • "Ochrona Twoich Danych" Patrycja Powroziewicz-Wrona ul. Józefa Piłsudzkiego 10 34-600 Limanowa Tel. 508 541 914 www.ochronatwoichdanych.pl abi.@ochronatwoichdanych.pl
      • mgr Maria Stary
      • Rodzice mają indywidualne konta.
    • Logowanie