PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE
PRZEDSZKOLA W NOWYM WIŚNICZU
W OKRESIE PANDEMII COVID-19
od 14 września 2020r
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Niniejszy Regulamin określa Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników Przedszkola W Nowym Wiśniczu oraz dzieci i rodziców dzieci uczęszczających do placówki.
2. Celem procedur jest:
- zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19
- umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej.
3. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 1.
§ 2
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
1. Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
2. Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
3. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
4. Planuje organizację pracy przedszkola na podstawie analizy zebranych informacji o liczbie dzieci, których rodzice decydują się przyprowadzić do placówki w czasie pandemii.
5. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki.
6. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
7. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
8. Dopilnowuje aby w holu głównym przy wejściu umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych były mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
§ 3
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do zapoznania się z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567).
- Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do samoobserwacji pod kątem podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
- W przypadku objawów chorobowych -duszności, kaszel, gorączka pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne. Pracownicy kuchni wchodzą wejściem od strony placu zabaw.
- Pracownicy kuchni mają zakaz kontaktowania się z dziećmi i personelem, który się nimi opiekuje.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu do palcówki/w trakcie pracy często myją ręce i odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
- Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.
- Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu.
- Nauczyciele:
- Organizują działania opiekuńczo wychowawcze,
- Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
- Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk.
- Przypominają i dają przykład. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- Przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść do ogrodu.
- Za zgodą rodziców mierzą dziecku temperaturę , w przypadku wystąpienia u niego niepokojących objawów chorobowych.
- Personel obsługowy:
- Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.
- Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
- Dezynfekują często powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Pomoc nauczyciela/woźna pracuje według harmonogramu opracowanego przez dyrektora.
- Czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono niepokojące objawy chorobowe.
- Prowadzi się monitoring prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych: klamki, poręcze, włączniki, blaty stolików, klawiatura, itp.
- Pracownicy kuchni oraz intendentka:
- Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Wykonując zadania, utrzymują odległość 2 m. pomiędzy stanowiskami pracy.
- Stosują środki higieny osobistej( fartuchów, rękawiczki)
Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego.
- Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego, wstęp do magazynu ma tylko intendentka.
- Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców.
- Dostawca nie wchodzi na teren przedszkola, towar zostawia za drzwiami.
§ 4
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w przedszkolu i podpisują omówione w § 1 pkt.3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 .
- Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu jest osoba chora na COVID-19, przebywa na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
- Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola.
§ 5
PRACA PRZEDSZKOLA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte od 6.30-16.30 . Wejścia do placówki sygnalizuje się dzwonkiem.
- Grupy dzieci:
- Liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali nie powinna wynosić nie więcej niż 25 dzieci. , z zachowaniem zasady , że minimalna przestrzeń do wypoczynku , zabawy i zajęć w sali nie może być mniejsza niż 2 m ² na 1 dziecko przebywające
w przedszkolu do 5 godz. i 2.5 m², jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godz. lub dzieci leżakują.
- W miarę warunków pogodowych i możliwości organizacyjnych zajęcia będą organizowane na świeżym powietrzu. W przypadku korzystania przez dzieci z placu zabaw poza terenem przedszkola należy uprzednio zdezynfekować sprzęt, do którego będą miały dostęp dzieci.
- Przyprowadzanie dzieci do placówki:
- Tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do przedszkola i przychodzi tylko z dzieckiem, mającym pozostać w placówce.
- Dzieci przyprowadza się do placówki do godz. 8.30, w szczególnie uzasadnionych wypadkach można telefonicznie do godz. 8.30 zgłosić zamiar późniejszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola.
- Przyprowadzający dzieci 4,5 i 6-letnie nie wchodzą na teren przedszkola .Swoje przyjście sygnalizują dzwonkiem a pracownik przedszkola odbierze dziecko lub je przyprowadzi do osoby, która po nie przyszła. Wyjątkowo osoba, która przyszła z dzieckiem 4-letnim i ma ono jeszcze problem z adaptacją do przedszkola, zostanie wpuszczona na teren placówki.
W pozostałych oddziałach a także w szatni dzieci 3-letnich liczba osób mogących przebywać jest ograniczona i wynosi:
-szatnia przed salami dzieci 3-letnich-wejście Rynek 32: 3 dzieci , każde z jedną osobą przyprowadzającą;
-szatnia o/Olchawa: 3 dzieci z opiekunem;
-szatnia o/Muchówka: 5 dzieci i opiekunowie;
-o/Nowy Wiśnicz, ul. Lipnicka 1: 2 dzieci z opiekunem;
4.Każdy dorosła osoba wchodząca na teren przedszkola powinna mieć założoną maseczkę ochronną, a przed wejściem zdezynfekować ręce.
5.Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dziecko do/z Przedszkola zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników , jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 2 m.
6.Dzieci są przyprowadzane/odbierane do/z Przedszkola przez osoby zdrowe.
§ 6
PROCEDURY NA WYPADEK PRZEJAWIANIA PRZEZ DZIECKO NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW CHOROBOWYCH
- Dziecko, które przejawia niepokojące objawy chorobowe (katar, kaszel, gorączkę) :
- bezzwłocznie odizolowuje się do tzw. izolatorium . W pomieszczeniu tym dziecko będzie przebywać w oczekiwaniu na rodziców/ opiekunów prawnych.
- Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji, którzy powinni jak najszybciej odebrać dziecko z przedszkola ze wskazaniem odbycia wizyty lekarskiej.
- W razie stwierdzenia u dziecka choroby COVID-19 , dalsze decyzje co do sposobu funkcjonowania Przedszkola podejmuje Dyrektor wraz z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i organem prowadzącym.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów chorobowych należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Z zaleceniem wizyty lekarskiej pracownik opuszcza Przedszkole. Dalsze decyzje zależne są od diagnozy lekarskiej i w przypadku zachorowania pracownika na COVID-19 podejmuje je Dyrektor we współpracy z PPIS i organem prowadzącym.
§ 7
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem 14.09.2020r.
- Procedury obowiązują do odwołania.
....................................... ..................................
(Pieczęć pracodawcy) (podpis i pieczęć dyrektora)