Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku Przedszkola w Nowym Wiśniczu w ramach Priorytetu 3 Ministerstwa Edukacji Narodowej „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” od 5 czerwca do 31 grudnia 2024 roku nasze przedszkole zrealizowało szereg zaplanowanych w tymże wniosku działań promujących czytelnictwo.
Celem projektu była popularyzacja czytelnictwa, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wzbogacenie słownictwa i wiedzy ogólnej dzieci, rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej, wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych (rozwijanie postaw koleżeństwa i wzajemnej życzliwości), integracja wewnątrzprzedszkolna, rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć, zapobieganie uzależnieniom od telewizji
i komputerów, rozwijanie współpracy z rodzicami i uświadomienie im roli książki i nawyku czytania w procesie edukacji i życiu dziecka.
Zrealizowane działania w przedszkolu promujące czytelnictwo:
1. Organizacja konkursu literacko - plastycznego "Zabierz mnie do świata swojej ulubionej legendy". W konkursie wzięło udział 63 dzieci w wieku 3-6 lat. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę książkową.
2. Spektakl teatralny p.t. "Czerwony Kapturek" przygotowany przez nauczycieli Przedszkola w Nowym Wiśniczu (prezentowany przedszkolakom z Przedszkola w Nowym Wiśniczu, przedszkolakom z Niepublicznego Przedszkola Montessori Kraina Kostka w Nowym Wiśniczu, dzieciom uczęszczającym do zerówek w Szkole Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu, a także uczestnikom Pikniku Przedszkolnego "Rodzina zawsze razem się trzyma" na wiśnickim rynku 15.06.2024 r.
3. Organizacja spotkań czytelniczych w grupach przedszkolnych "Goście czytają dzieciom".
4. Cykliczne zajęcia biblioteczne dzieci przedszkolnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu prowadzone przez pracowników biblioteki.
5. Warsztaty literackie pod hasłem "Pluszowy miś - bohater bajek książkowych i filmowych" w Oddziale w Muchówce prowadzone przez p. Bernadettę Machetę - instruktora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
6. Cykliczne spotkania czytelnicze w Oddziale zamiejscowym w Olchawie prowadzone przez Kustosza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu p. Barbarę Wiśniewską.
7. Występ dzieci z grupy Poziomek i Sów ze spektaklem „Trzy świnki” w Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych w Zamku w Nowym Wiśniczu.
8. Teatrzyk dzieci z grupy Poziomek i Sów dla publiczności podczas Piknik przedszkolnego "Rodzina zawsze razem się trzyma" na wiśnickim rynku.
9. Udział grup przedszkolnych z Oddziału w Muchówce w programie czytelniczym "Mały Miś w świecie wielkiej literatury".
10. Udział grupy "Muchomorków" w projekcie czytelniczym "Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy".
11. Prezentacja dla rodziców z prezentacją "Czytanie uskrzydla" przygotowane przez pedagoga przedszkolnego.
12. Organizacja quizu "Magiczny świat baśni i bajek" podczas Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
13. Prezentacja dzieciom z każdej grupy przedszkolnej Teatrzyku Kamishibai przez specjalistów zatrudnionych w placówce (pedagog, psycholog, logopeda).
14. Udział przedszkola w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
15. Udział nauczycieli Przedszkola w Nowym Wiśniczu w warsztatach organizowanych przez bocheńską Filię Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie oraz wypożyczanie pozycji książkowych do popołudniowego czytania dzieciom w przedszkolu.
Dzięki udziałowi placówki w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” wzrosło zainteresowanie literaturą dziecięcą, wzbogacono księgozbiór przedszkola i jego oddziałów o 217 nowości wydawniczych z kanonu literatury dziecięcej (w tym 5 kompletów kart do teatrzyku Kamishibai), 173 nagrody książkowe dla przedszkolaków biorących udział w konkursie literacko - plastycznym "Zabierz mnie do świata swojej ulubionej legendy" i quizie "Magiczny świat baśni i bajek" podczas Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Wzmocniono współpracę z pracownikami bibliotek oraz z rodzicami podczas realizacji wielu wydarzeń promujących czytelnictwo. Spopularyzowano teatrzyk Kamishibai jako jedną z form czytania dzieciom, dzięki czemu nastąpiła u nich poprawa pamięci, koncentracji, percepcji słuchowej i wzrokowej a także myślenia przyczynowo - skutkowego. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem zakupionych pozycji książkowych.