Deklaracja dostępności  Przedszkola w Nowym Wiśniczu

Wstęp do Deklaracji

Przedszkole w Nowym Wiśniczu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.przedszkolenowywisnicz.edupage.org

Dane teleadresowe jednostki:

Przedszkole w Nowym Wiśniczu

32-720  Nowy Wiśnicz

e-mail: przedszkole_nowywisnicz@interia.pl

Daty publikacji i aktualizacji

Data publikacji strony internetowej: 2014-01-15

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-02-26

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodnosci lub wyłączeń wymienionych poniżej:

·         brak opisu zdjęć w formie tekstu alternatywnego dla czytników obsługiwanych przez osoby niepełnosprawne;

·         niektóre pliki nie są dostępne cyfrowo;

·         brak podwyższonego kontrastu;

·         brak możliwości zmiany rozmiaru tekstu;

·         brak możliwości zwiększenia interlinii oraz odstępów między literami;

·         brak fokusa wokół elementów nawigacyjnych –generator stron nie udostępnia potrzebnych narzędzi.

Powody wyłączenia

·         strona została zaprojektowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej;

·         administratorzy strony dokładają starań aby zamieszczane dane były zrozumiałe

i formatowane w sposób zgodny z zasadami dostępności.

Data sporządzenia deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Deklarację sporządzono dnia 2021-03-17

Deklarację sporządzono w oparciu o samoocenę dokonaną przez pracownika placówki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z osobą odpowiedzialną P. Magdaleną Polek, poprzez adres poczty elektronicznej: przedszkole_nowywisnicz@interia.pl

lub  nr telefonu: 146128171

Tą samą drogą można składać wnioski  o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania dostępności.

Procedura wnioskowo -skargowa

Zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub pojedynczego elementu.Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu , np. przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji lub innych.Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie , o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi , sposób kontaktu oraz określić dogodny dla tej osoby sposób przedstawienia informacji.Podmiot publiczny powinien w zrealizować żądanie niezwłocznie , nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.Jeżeli dotrzymanie tego terminu jest niemożliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie , podaje możliwy termin realizacji żądania , przy czym termin ten nie może być dłuższy niż dwa miesiące od dnia wniesienia żądania.Jeśli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.W przypadku odmowy przez podmiot publiczny realizacji żądania dostępności cyfrowej lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji , wnoszący żądanie ma prawo złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej , aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1060r. Kodeks Postępowania Administracyjnego.Żądający  ma również prawo wnieść skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

1.Do budynku Przedszkola w Nowym Wiśniczu z siedzibą Rynek 32 i 33 prowadzą 3 wejścia, dwa od strony rynku i jedno od strony placu zabaw, przeznaczone dla dostawców .Wchodząc od strony rynku należy pokonać schody, natomiast   od strony placu zabaw możliwy jest wjazd dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

2.Do siedziby oddziału w Nowym Wiśniczu , ul. Lipnicka 1 prowadzą schody i jest to jedyne wejście do budynku. W niewielkiej odległości od siedzib Przedszkola w Nowym Wiśniczu znajdują się parkingi ogólnodostępne.

3.Oddział w Muchówce  mieści się na I piętrze Domu Ludowego  i aby się do niego dostać należy pokonać kilkadziesiąt schodów , jest to też jedyne wejście do budynku.Przed budynkiem jest możliwość parkowania samochodów.

4.Oddział w Olchawie mieści się w budynku szkoły, wchodząc należy pokonać 1 schód , ale istnieje możliwość pokonania go przez osoby niepełnosprawne ruchowo.Przed budynkiem szkoły (po drugiej strony ulicy) mieści się duży ogólnodostępny parking.

5.Żaden  z budynków będących siedzibami Przedszkola i jego oddziałów zamiejscowych nie   spełnia  podstawowych  wymagań  zgodne  z ustawą z dnia 19 lipca 2019r.

o zapewnieniu dostępności osobom z niepełnosprawnościami  ruchowymi.

6.Przestrzenie komunikacyjne budynków wolne są od barier poziomych (komunikacja pionowa –pomieszczenia na jednym poziomie), komunikacja pionowa –brak wind, podjazdów.

7.Instalacja urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynkach nie umożliwiają dostępu do wszystkich pomieszczeń(brak możliwości wjazdu/zjadu na piętro budynku).

8.W budynkach nie ma zakazu wstępu z psem asystującym.

9. Osobom ze szczególnymi potrzebami są zapewnione  możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (oznaczenia dróg ewakuacyjnych).

Dostępność  informacyjno-komunikacyjna

1.Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

2.W budynkach nie ma oznaczeń w alfabecie brajla, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących.