W roku szkolnym 2024/2025 Przedszkole w Nowym Wiśniczu wzięło udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pt. „Piękna Nasza Polska Cała”, którego autorką jest mgr Ludmiła Fabiszewska. Jednym z głównych założeń projektu było kształtowanie postawy patriotycznej wśród najmłodszych, kształtowanie szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, uwrażliwienie na historię i tradycje Polski, dostrzeganie wartości dorobku polskiej nauki i kultury oraz budzenie empatii wobec innych ludzi i dostrzeganie niesienia pomocy innym.
W ramach realizacji projektu społeczność Przedszkola w Nowym Wiśniczu wraz
z Oddziałami w Muchówce i Olchawie, zrealizowała następujące zadania zawarte w regulaminie projektu:
1. „Zapoznanie się, nauka i śpiew hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego” – dzieci z wszystkich grup, pod kierunkiem nauczycielek, nauczyły się hymnu Polski przed Narodowym świętem Niepodległości. Cała społeczność przedszkola w Nowym Wiśniczu zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego na wiśnickim rynku.
2. „Przygotowanie inscenizacji/apelu z okazji Święta konstytucji 3 Maja” – p. Katarzyna Stabrawa oraz p. Agata Krotos wspólnie z dziećmi 6-letnimi przygotowały taneczną inscenizację dotyczącą polskich tańców narodowych. Dzieci prezentowały się w Przedszkolu podczas I Powiatowego Przeglądu Piosenki, podczas Pikniku Przedszkolnego oraz na Dniach Wiśnicza.
3. „Dzień Stroju Ludowego” – p. Arletta Piechnik w Oddziale w Muchówce zorganizowała Dzień Stroju Ludowego. Dzieci poznały elementy stroju krakowskiego, miały okazję założyć strój dziewczęcy lub chłopięcy. Wykonały też malarskie ćwiczenie plastyczne "Spódniczka stroju krakowskiego".
4. „Jesteśmy Polką i Polakiem” – p. Monika Mikuła wykonała fotobudkę dla dzieci z wiśnickim zamkiem, w której fotografowały się dzieci m.in. z grupy „Biedronki”.
5. „Sławni Polacy” – p. Sabina Turakiewicz zorganizowała w listopadzie 2024 r. w Przedszkolu w Nowym Wiśniczu ogólnodostępną wystawę, na której co tydzień był prezentowany inny sławny Polak. Dzieci miały możliwość wraz z wychowawcą zapoznać się z dokonaniami Józefa Piłsudzkiego, Mikołaja Kopernika oraz Jana Matejki.
6. „Słownik gwary regionalnej” – p. Paulina Wojewoda przygotowała słownik gwary regionalnej i zapoznała dzieci z zapomnianymi i nieużywanymi już nazwami przedmiotów, zjawisk, czynności.
7. „Nasz kraj jest naj!” - Dzieci z grupy „Kotków” pod kierunkiem p. Anny Marzec – Kokoszki i p. Karoliny Maź w miesiącach październik-listopad 2024 r. systematycznie słuchały czytanek
i legend o naszym kraju, poznawały ciekawostki z nim związane, zapoznały się z symbolami narodowymi i je wykonywały. A podczas spacerów po okolicy podziwiały pięknie miejsca swojej "małej ojczyzny".
8. „Poloneza czas zacząć” – p. Katarzyna Stabrawa, p. Magdalena Polek, p. Agata Krotos oraz p. Iwona Oświęcimka wraz z dziećmi 6- letnimi z grup "AnanAsy", "Wilczki" i "Sowy" 8 listopada 2024 r. na wiśnickim rynku zatańczyły poloneza.
9. „Być dobrym jak chleb” – Dzieci z grupy "Liski" wraz z p. Katarzyną Brzegowy z Oddziału zamiejscowego w Olchawie aktywnie uczestniczyły w cyklu zajęć, poznając m.in. tradycyjny sposób pieczenia chleba. Zadanie wykonały we współpracy z lokalnym Kołem Gospodyń Wiejskich. Uwieńczeniem działań był poczęstunek w przedszkolnej sali.
10. „Według przepisu Babci” - dzieci z grupy „Tropiciele” oraz „Jagódki” pod kierunkiem p. Klaudii Kępy oraz p. Sabiny Turakiewicz w kwietniu 2025 r. wykonały tradycyjny wypiek – babkę wielkanocną. Dzieci brały udział w łączeniu produktów, poznały etapy wykonywania tradycyjnej babki wielkanocnej.
11. „Herbatka dla Seniora na jesienne/zimowe wieczory” - 1 października 2024 r. w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, przedszkolaki z wiśnickiego przedszkola z grup „Jeżyki” i „Pszczółki” pod kierunkiem p. Katarzyny Matras i p. Katarzyny Łąckiej – Brzegowy przygotowały dla pań z Klubu Seniora kosz słodkich upominków oraz laurkę z życzeniami. Podczas spotkania Klubu, 10 października, Seniorki wspólnie otworzyły prezent i przeczytały życzenia, które przyniosły im wiele radości.
12. „Zielona Niepodległa” – p. Paulina Wojewoda i p. Arletta Piechnik wraz z dziećmi z Oddziału w Muchówce zasadziły drzewa i założyły ogródek kwiatowy tuż przed świętami majowymi.
13. „Na majowej łące” – Zielnik wykonały dzieci 3-letnie z grupy "Pszczółki" z wychowawcą mgr Anną Smęda z Przedszkola w Nowym Wiśniczu. Dzieci zbierały kwiaty podczas przedszkolnych spacerów, a także razem z rodzicami. Poznawały nie tylko łąkowe rośliny, ale również owady. Jako grupa szczególnie zwracała uwagę na ważną rolę pszczół w zapylaniu roślin. W zielniku znajdują się 22 gatunki zasuszonych kwiatów, traw i ziół.
Wykonaliśmy także kilka dowolnych zadań o tematyce patriotyczno-folkowej:
- I Powiatowy Przegląd Piosenki pod hasłem „Moja Ojczyzna w piosence”, podczas którego zaprezentowało się 19 wykonawców z terenu Powiatu Bocheńskiego. Koncert zorganizowało Przedszkole w Nowym Wiśniczu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Wiśniczu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Bocheńskiego oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza. Celem przeglądu było prezentowanie i popularyzowanie utworów dziecięcych, wspieranie dzieci uzdolnionych wokalnie oraz propagowanie polskiej kultury muzycznej wśród dzieci. Koncert rozpoczął się występem dzieci z Przedszkola w Nowym Wiśniczu przygotowanym przez nauczycielki: Katarzyna Stabrawa, Agata Krotos, Iwona Oświęcimka oraz Magdalena Polek. Koordynatorami wydarzenia z ramienia Przedszkola były nauczycielki: Magdalena Małek, Anna Marzec-Kokoszka, Arletta Piechnik, Sabina Turakiewicz i Małgorzata Zuzia.
- Organizacja Przedszkolnych Konkursów Plastycznych:
- „Zaproś mnie do świata swojej ulubionej legendy” (koordynatorki: p. Arletta Piechnik, p. Paulina Wojewoda, p. Monika Mikuła, p. Anna Marzec- Kokoszka)
- „Moja mała ojczyzna - miejsca, ludzie, wydarzenia i tradycje związane z ziemią wiśnicką” (koordynatorki: p. Arletta Piechnik, p. Paulina Wojewoda, p. Klaudia Kępa, p. Małgorzata Zuzia)
- Spotkanie z żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej p. Anną Mitręgą dzieci z oddziałów zamiejscowych Przedszkola w Nowym Wiśniczu (w Olchawie i Muchówce). Pani Ania przedstawiła dzieciom "Legendę o powstaniu państwa polskiego", opowiedziała o tym, jak wygląda służba wojskowa, zaprezentowała mundur, buty i podstawowe wyposażenie żołnierza. Podkreśliła, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie, ruch oraz samodoskonalenie. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych. Na koniec spotkania odbyła się krótka musztra wojskowa.
- Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - dzieci z oddziału przedszkolnego
w Muchówce obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. "Lajkonik" poznając polską ciekawą legendę. Zobaczyły też fragment archiwalnego nagrania tańczącego Lajkonika w Krakowie, ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową układając postacie flisaka Kacpra i Lajkonika, a także stworzyły barwne prace z wizerunkiem Lajkonika.
- Zapalanie „światełek pamięci” - dzieci z Oddziału zamiejscowego w Muchówce odwiedziły zachodniogalicyjski cmentarz wojenny nr 308 z I wojny światowej znajdujący się we wsi Muchówka
w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim. Odwiedziły też mogiłę partyzanta na cmentarzu parafialnym w Muchówce. Złożyły walczącym o wolność ojczyzny w hołdzie kompozycje kwiatowe i zapaliły "światełka pamięci".
- Udział Przedszkola w Gminnym Konkursie Wielkanocnym organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu oraz w wystawie pokonkursowej, prezentującej rękodzieło (palmy pisanki, pieczywo obrzędowej oraz kompozycje wielkanocne) związane ze Świętami Wielkanocnymi.
- Realizacja innowacji pedagogicznej autorstwa p. Magdaleny Małek "Jestem małym patriotą"
Poprzez aktywne uczestnictwo w projekcie przedszkolaki dokładniej poznały historię naszego kraju, a także tradycje i zwyczaje naszego regionu. Udział w tym projekcie wzmocnił wśród przedszkolaków poczucie radości i dumy z bycia Polakiem. Za zaangażowanie społeczności przedszkola w Nowym Wiśniczu w projektowe działania, placówka i jej oddziały otrzymały Certyfikaty za kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, uwrażliwianie ich na piękno, folklor i tradycje Polski.